Článek
Velké rozdíly jsou v cenách pitné vody. V některých, především menších obcích platí lidé za vodné a stočné více než dvojnásobek toho, co platí odběratelé ve větších městech.
Jeden z nejvyšších poplatků za kubický metr vody je v obci Trnová ve Středočeském kraji. „Platíme 162 korun. Firma tvrdí, že má vysoké náklady na čištění vody a na její čerpání do obce. Musí se vytlačit voda k nám až z Vltavy, což prý stojí hodně peněz,“ vysvětloval starosta Trnové Štefan Moravčík.
„Bohužel nemáme moc na výběr, mají to v rukách soukromí dodavatelé. Teď ale pracujeme na dokumentaci k přivaděči pitné vody z Prahy a to by pak vyšla mnohem levněji,“ dodal starosta Moravčík.
V Příbrami platí obyvatelé jen 75 korun a vědí, že i v roce 2015 zůstanou na nízké platbě, což odhlasovalo tamní zastupitelstvo. Město je tady vlastníkem vodohospodářské sítě, kterou pronajímá dodavateli vody, společnosti 1. SčV.
V Mladé Boleslavi lidé budou od příštího roku platit 86,83, což je navýšení zhruba o 8 procent. Stejně tak se mírně zvedá cena vodného a stočného na Kladensku a Mělnicku, kde působí Středočeské vodárny. Ty pro příští rok stanovily cenu na 92,92 koruny za kubík, což je o necelé dvě koruny víc než dosud.
Šetříme, platíme víc
Čtyři vodárenské společnosti zajišťují dodávky pitné vody v Pardubickém kraji. Nejdražší je voda z VaK Pardubice, rovných 80 korun, nejlevnější z Vodárenské Svitavy, 69, 37 Kč. Svitavští odběratelé si příští rok pár korun připlatí, v Pardubicích zůstane cena stejná. VaK Chrudim zvedne cenu příští rok na 79,48, tedy asi o čtyři koruny za kubík, o necelé tři koruny za krychlový metr zvýší cenu Tepvos Ústí nad Orlicí.
Zvyšování cen manažeři omlouvají jednak investicemi do modernizací, jednak klesající spotřebou vody. „Lidé šetří a kupují si úspornější spotřebiče,“ postřehl jednatel orlickoústeckého Tepvosu Václav Knejp. Spotřebu snižují úsporné pračky a myčky. „Pod 80 litrů na osobu a den to snad už jít nemůže,“ doufá ředitel firmy Vodárenská Svitavy Jaromír Hurych.
Nájemné zdražilo vodu
V Olomouckém kraji zaplatí příští rok za vodu nejvíce lidé v Olomouci a jejím okolí. Cena vodného a stočného tu vzroste o 2,02 Kč z nynějších 80,26 na 82,28 Kč (včetně DPH) za kubík vody. Ke zvýšení ceny dochází podle mluvčí Moravské vodárenské Markéty Bártové mj. v souvislosti s poklesem spotřeby vody, růstem daně z přidané hodnoty a inflací.
„Dalším důvodem je růst nájemného hrazeného vlastníkům infrastrukturního majetku, které slouží k zajištění reprodukce vodohospodářské infrastruktury,“ uvedla mluvčí.
Ceny nezvedají
Na území 91 měst a obcí, které jsou členy Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech, se v příštím roce průměrné vodné a stočné nezmění. Cena vody zůstane na úrovni letošního roku, tedy v průměru 72,55 koruny za metr krychlový. „V příštím roce nepočítáme se zvýšením cen energií ani ostatních služeb,“ konstatoval Josef Hora, předseda rady Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech.
V Krnově, to je láce!
Na severní Moravě a ve Slezsku, odebírajících vodu od Severomoravských vodovodů a kanalizací, v roce 2015 za vodné a stočné zaplatí 76,22 Kč. A obyvatelé Ostravy, které zásobují pitnou vodou Ostravské vodárny a kanalizace, vydají 74,64 koruny za kubík.
Nejméně pak zaplatí za kubík vody odběratelé z Krnova, neboť Krnovské vodovody a kanalizace (KVaK) budou po nich chtít jen 41,96 Kč. „Jsme městská organizace, a v podstatě nezisková, Krnov sedí na vodě, vlastní modernizovanou čistírnu, a to taky dělá hodně,“ uvedla ředitelka KVaK Eva Šindelářová.