Článek
Bude nutné vybít zhruba 7000 krůt a asi 130 tisíc brojlerů.
Všichni zasahující musí v ohnisku nákazy používat ochranné jednorázové obleky, gumové rukavice a chránit si musí i dýchací cesty.
„Farma bude v noci zaplynována smrtícím oxidem uhelnatým a ráno hasiči spolu se zaměstnanci firmy budou drůbež nakládat. Následně pracovníci Krajské veterinární správy zajistí převoz usmrcené drůbeže do kafilerie,” uvedla ještě před zásahem mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.
Farma s ptačí chřipkou nechala v noci branku do areálu dokořán
Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.
V halách jsou ve Slepoticích brojleři a krůty. Stav moderních hal umožňuje jejich usmrcení zaplynováním objektů. Poté je hasiči přenášejí bagry do kontejnerů, které následně míří do kafilerií. Hmotnost likvidované drůbeže ve Slepoticích veterináři odhadují na 400 tun.
Ptačí chřipka potvrzena, musí se vybít 100 tisíc kusů drůbeže
Předseda představenstva firmy Moras Zdeněk Barták odhadl škodu přímo na drůbeži, která by měla jít na porážku, do deseti milionů korun. Další škoda vznikne odstavením provozu zhruba na měsíc. Část by společnosti mělo uhradit pojištění, další část kompenzace od státu.
Firma Moras má ještě chov v blízkých Moravanech, veterináři v pondělí odtud odvezli vzorky. Farma je v tříkilometrovém pásmu, veterináři v něm budou brát vzorky i u drůbeže drobných chovatelů.