Článek
„Takovou spekulaci v tuto chvíli odmítáme komentovat," řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj.
Podle jednoho ze zdrojů Reuters by dohoda měla být podepsána již příští týden. Podle dalších zdrojů by měla dozorčí rada Vattenfallu odsouhlasit dohodu do deseti dnů.
Reuters rovněž s odvoláním na zdroj uvedl, že další český zájemce, firma Czech Coal, z nabídky odstoupil. Návrh německé energetické skupiny Steag a australského investičního fondu Macquarie pak požadoval vysoký příspěvek od Vattenfallu. Má proto nižší šanci než nabídka EPH.
ČEZ nabídku nepodal
O koupi dolů a elektráren Vattenfallu uvažovala i největší česká energetická firma ČEZ, která se ale nakonec i vzhledem k nízkým cenám elektřiny na trhu rozhodla nabídku nepodat.
EPH v současnosti již v Německu vlastní těžební společnost Mibrag a firmu HSR, jež provozuje hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a povrchový důl Schöningen.
Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Ve firmě PPF Investments má menšinový podíl nejbohatší Čech Petr Kellner. PPF Investments operuje nezávisle na finanční skupině PPF, ve které má Kellner majoritu. Ten přes ni ale investuje do nových projektů.