Článek
Výsledek PMI je horší, než odhadovali analytici. Ti v průměru čekali mírné zlepšení.
Vývoj indexu podle ekonoma ING Jakuba Seidlera ukazuje, že situace v tuzemském průmyslu zůstává letos nadále poměrně křehká. Do velké míry domácí ukazatele následují vývoj v zahraničí, kde se PMI v Německu již v lednu dostal pod 50bodovou hranici a od té doby pod ní setrvává.
„Hlavní příčina je podle respondentů především slabá poptávka ze strany automobilového průmyslu a obchodní války,” řekl Seidler. Podle něj je proto naopak dobrou zprávou, že setkání zemí G20 minulý víkend nevedlo k další eskalaci obchodních rozepří, a naopak USA a Čína se chtějí vrátit k jednacím stolům.
Výrobní (někdy též zpracovatelský nebo sekundární) sektor je jedním ze tří sektorů ekonomiky, který se zabývá výrobou zboží a dalších výrobků. Patří sem třeba výroba strojů, druhotné zpracování surovin či výroba potravinářských výrobků. Nejde o služby ani prvovýrobu (zemědělství a těžba). |
Roli hrají ale i domácí faktory. „Průmyslníci zaznamenali nižší poptávku jak zvenčí, tak i z tuzemska. Podniky na tuto situaci reagují snížením stavu zaměstnanců. Ten v červnu poklesl již po čtvrté v řadě. Nutno dodat, že na trhu práce tato skutečnost není dosud příliš znatelná a podíl nezaměstnaných v květnu dosáhl nejnižšího čísla v historii měření,” uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke. Největším strašákem českých průmyslníků už ale podle ní není nedostatek pracovníků.