Hlavní obsah

Krabička cigaret letos zdraží minimálně o čtyři koruny

Krabička cigaret letos kvůli zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků zdraží nejméně o čtyři koruny. V obchodech se cigarety s vyšší cenou začnou prodávat v prvním čtvrtletí letošního roku. Do konce března musí skončit prodej produktů s loňskými cenami. Vyplývá to z vyjádření mluvčích společností British American Tobacco Czech Republic (BAT) a české pobočky koncernu Japan Tobacco International (JTI).

Foto: Matt Rourke, ČTK/AP

Cigarety Camel, které vyrábí Reynolds American.

Článek

Růst spotřební daně vychází z daňového balíčku, se kterým přišla předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) v roce 2020, kdy ho také schválila Sněmovna. Daň podle něj roste v letech 2021 až 2023 zhruba o pět procent ročně. Nejvyšší skokové zdražení bylo v roce 2020, kdy se daň zvedla o deset procent. V roce 2022 daň na tabákové výrobky do státního rozpočtu přinesla 59,35 miliardy Kč, v roce 2021 to bylo 56,22 miliardy Kč.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček v lednu upozornil, že loňský výnos ze spotřební daně na tabák zůstal za očekáváním státu. Jedním z důvodů je podle něj to, že po opakovaném zvýšení sazby této spotřební daně se zmenšil cenový rozdíl mezi krabičkou cigaret v Česku a v Německu a Rakousku, takže ubylo Němců a Rakušanů, kteří si jezdili nakupovat levnější tabákové výrobky do Česka.

Lidé přecházejí na alternativy

Mluvčí JTI Jiří Sochor uvedl, že letos lze očekávat pokračování dlouhodobého trendu, kdy lidé přechází k levnějším cigaretám nebo kvůli nižšímu zdanění k zahřívanému tabáku, elektronickým cigaretám nebo nikotinovým sáčkům.

Doplnil, že firmy musí krabičky s předchozí sazbou daně stahovat z obchodů a likvidovat, což je pro stát spíš nevýhodné vzhledem k tomu, že na zlikvidované cigarety vrací spotřební daň a jde o náročný logistický proces.

„Většina členských zemí EU již od uvádění pevné ceny na tabákové nálepce upustila, a cena se stanovuje elektronicky, inzercí v novinách nebo podobně. Což je mimochodem i výhodnější pro stát, protože dříve vybírá vyšší sazbu spotřební daně – odpadá totiž ono stávající tříměsíční přechodné období,“ řekl.

Mluvčí BAT Tomáš Tesař rovněž uvedl, že podle statistik společnosti stoupá zájem o její zařízení na zahřívání tabáku. Na českém trhu prodává zařízení glo, které podle Tesaře nabízí kuřákům výrazně levnější alternativu proti klasickým cigaretám.

Úspora až 9 tisíc Kč

„Zatím stále zůstávají na doporučené maloobchodní ceně 85 Kč, což představuje rozdíl téměř 50 Kč na krabičku ve srovnání s cigaretami. Spočítali jsme, že pokud kuřák přejde z cigaret na naše zařízení glo, tak při průměrné spotřebě může ušetřit až 9000 korun ročně,“ uvedl.

V ČR se prodává také zařízení IQOS konkurenční společnosti Phillip Morris, která loni ve výroční zprávě uvedla, že počet uživatelů v ČR a na Slovensku byl v polovině roku 2022 zhruba 830 000. Na trhu je také zařízení blu od společnosti Imperial Brands.

Tesař doplnil, že na nikotinové sáčky přešlo více než 100 000 dospělých kuřáků v Česku a lze sledovat, že přesuny uživatelů k alternativám na českém trhu jsou nevyhnutelné. Dodal, že firma jako závažný problém vnímá nelegální pašované nebo padělané cigarety na českém trhu.

„Nejvíce alarmující přitom není současná incidence, ale potenciál k růstu, který černý trh s tabákovými výrobky v ČR má. Hlavní příčiny tohoto trendu vidíme dvě - vysoká inflace a z ní plynoucí snaha ušetřit spolu s rozdílnou cenovou hladinou mezi ČR a sousedním Polskem,“ řekl.

Upozornil také na to, že k nákupu padělků může vést snaha ušetřit, lidé by si podle něj ovšem měli uvědomit, že takové produkty často vznikají za velmi špatných hygienických podmínek.

Výběr článků

Načítám