Článek
Podnik vyrábějící obráběcí stroje koupil v létě 2020 od podnikatele Michala Strnada ruský investiční fond Trust Union Fund. Převzal ho i se závazky a úvěry, které byly několik stovek milionů. Kvůli válce na Ukrajině navíc přišla firma o všechny dodávky do Ruska, jež tvořily asi desetinu všech zakázek. Společnost uváděla závazky za více než miliardu korun.
Insolvenční řízení zahájil soud s firmou loni v dubnu, v srpnu ji pak poslal do úpadku a koncem listopadu věřitelé rozhodli, že Kovosvit skončí v konkurzu a jeho majetek se prodá. Na listopadové schůzi věřitelů se proti této formě úpadku vyslovili jen dva přítomní, ostatní byli pro.
„Budeme se odvolávat. Je paradoxní, že o způsobu úpadku rozhodla přibližně tři procenta věřitelů a 97 procent včetně těch největších se hlasování nezúčastnilo. Nám to přijde nespravedlivé, protože jsme o společnost bojovali a fakticky je zde riziko, že se dostane do rukou překupníků pohledávek,“ řekl v listopadu k výsledku věřitelské schůze právní zástupce Kovosvitu Bagrat Verdiyan.
Podle někdejšího vyjádření soudce Miroslava Veselého nelze prodej závodu uskutečnit dříve, než rozhodne odvolací soud.
Společnost má ekonomické problémy delší dobu. V roce 2022 skončila ve ztrátě po zdanění 167,2 milionu korun. O rok dříve měla ztrátu 134 milionů.