Článek
Vůči americké měně se české platidlo pohybuje kolem hranice 22 korun za dolar.
Navzdory aktuálnímu posilování je koruna výrazně slabší oproti svému letošnímu maximu. Toho dosáhla 17. února, kdy jedno euro vycházelo na 24,795. Česká měna je tak aktuálně slabší o více než 1,412 koruny, respektive o 5,7 procenta.
Podle analytika Raiffeisenbank byla koruna minulý týden poměrně klidná. „Pokračovala sice v načatém trendu postupování k silnějším pozicím, ovšem již výrazně mírnějším tempem, když z počátečních 26,43 Kč/euro za sedm dní došla k 26,35 Kč/euro,“ připomněl.
„Potvrzuje se tak pozorované uklidnění trhů, které se stále více kloní k vidině dohledného zkrocení pandemie a umírněnější geopolitiky po výměně v Bílém domě,” dodal Hradil.
Česká měna pokračuje v posilování, přesto je euro o 1,50 Kč dražší než v únoru
„Z tuzemska korunu nerozházel ani poměrně dramatický průběh jednání o daňovém balíčku, který Poslanecká sněmovna schválila v podobě, která přinese poměrně výrazné snížení zdanění příjmů za cenu znatelného nárůstu deficitu veřejných financí,“ uzavřel analytik.
Korunu stejně jako další regionální měny investoři považují za riziková aktiva. Jsou proto podobně jako akcie náchylné na společenské a ekonomické otřesy a na růst napětí.
Že české měně nesvědčí nejistota, se projevilo při nástupu obou vln koronavirové krize. Hodnota měny se silně propadla ve druhé polovině března, kdy ji dolů strhly obavy z globálního šíření nemoci covid-19. Na pomyslné dno si pak sáhla 24. března, kdy jedno euro vyšlo na 27,81 koruny.
Později začala opět posilovat, v jednu chvíli se přiblížila dokonce k hranici 26 korun za euro. Se zhoršením epidemiologické situace v Česku však na podzim začala opět oslabovat.