Článek
„Naše nabídka na víc bloků je velmi atraktivní,“ řekl Novinkám viceprezident projektové kanceláře KHNP pro Českou republiku Harry Chang.
K úspěchu má pomoci i to, že korejský strojírenský gigant Doosan Enerbility v roce 2009 koupil plzeňskou Škoda Power. „A ta v případě našeho úspěchu dodá turbínu, která tedy bude vyrobená v Česku,“ dodal Chang.
Jedná se přitom o jednu z největších částí elektrárny. Její cena podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora může dosáhnout až miliard korun.
Doosan Škoda Power dodá turbínu, která tedy bude vyrobená v Česku
Nabídku na stavbu jaderných bloků podali Korejci i Francouzi
Další účastník soutěže, francouzská EDF, má podle Gavora silnou pozici, protože v Evropě reaktory staví a Francie má významné slovo v Evropské unii. Navíc se za energetickou firmu nedávno přijel přimluvit i prezident Emmanuel Macron.
„Očekávám proto, že korejská strana bude nabízet výhodnější cenu,“ řekl Gavor Novinkám.
Více bloků levněji
Šéf KHNP Jooho Whang potvrdil výroky českých politiků, že při stavbě více bloků bude cena nižší. Vláda spolu s ČEZ kvůli tomu koncem ledna pozměnila zadání tendru, který původně byl na jeden blok v Dukovanech s nezávaznou opcí na tři další bloky. Kabinet vyzval firmy k podání závazné nabídky na až čtyři bloky.
„V porovnání se stavbou jen jednoho bloku se při stavbě více bloků projevují úspory z rozsahu, ty můžeme garantovat,“ řekl Whang.
Rovněž uvedl, že firma je připravena postavit jaderné bloky v harmonogramu a podle rozpočtu. „KHNP vystavěla v posledních padesáti letech 35 jaderných bloků, včetně čtyř v nehostinných podmínkách pouště. Máme zkušenost se stavbou jaderných elektráren ve stanovených termínech a s dohodnutým rozpočtem,“ prohlásil.
Firma teď připravuje v jihokorejském Seulu zprovoznění bloku o výkonu 1400 MW, dokončit ho chce v říjnu. O dvanáct měsíců později by měl být hotový další blok. Na stavbě denně pracují čtyři tisíce lidí.
Ve Francii se ve čtvrtletí vyprodukovalo nejvíc jaderné energie za tři roky
Nová generace reaktorů APR, kterou firma nabízí Česku, má prodlouženou životnost ze čtyřiceti na šedesát let a stoprocentně digitální velín. Kapacita bazénu na vyhořelé jaderné palivo se zvýšila ze čtyřiceti na šedesát let.
U bloku v Česku budou na rozdíl od Koreje, kde jsou jaderné elektrárny u moře, potřeba chladicí věže. Firma si podle Whanga ověřila, že je v dukovanské lokalitě dost vody na uchlazení až dvou nových reaktorů.
Otázky ohledně pracovních sil
Úzkým hrdlem při stavbě by podle Whanga mohla být dostupnost pracovní síly v Česku. „Nezaměstnanost v Česku je velmi nízká a soudíme, že hlavním problémem bude dostatek zaměstnanců. Prioritou pro nás budou lokální zaměstnanci. Pokud by jich byl nedostatek, hledali bychom pracovníky z okolních zemí, a pokud by ani to nestačilo, můžeme využít během stavby patnáct tisíc vlastních zaměstnanců,“ vysvětlil.
KHNP spolupracuje se dvěma stovkami českých subdodavatelů a podle Whanga garantuje nejméně šedesátiprocentní zapojení českých společností. EDF hovoří o nejméně 64 procentech a jako příklad uvádí Hinkley Point ve Velké Británii, kde takového využití místních firem dosáhla. „V Česku bude číslo stejné nebo ještě vyšší,“ prohlásil viceprezident EDF Vakis Ramani.
Jaderné palivo vyrábí mateřská společnost KHNP, firma Kepco, ve městě Tedžon. Zatímco v reaktoru APR 1400 je 241 palivových souborů, blok APR 1000 nabízený pro Česko jich má mít 177. Každý palivový soubor typu Hiper16 zahrnuje 236 tyčí, v nichž jsou umístěny asi tři stovky pelet s obohaceným uranem.
Jedna peleta o výšce necelého centimetru a váze pěti gramů vyrobí asi 1800 kilowatthodin elektřiny, což by typické domácnosti v Česku vystačilo na sedm měsíců spotřeby.
Podle Jeong-yeup Leeho z Kepco by se palivo do Česka přepravovalo lodí a vlakem. Celkem by doprava jaderného paliva z Koreje do Dukovan trvala asi dva měsíce.