Článek
Firmy ale ujišťují, že na výpadek dodávek jsou připraveny a jsou schopny jej nahradit. Cena nafty by v důsledku uvalení embarga neměla buď růst vůbec, nebo jen o pár desítek haléřů.
„Co se týká dodávek přes produktovodní systém Čepro ze Slovnaftu, jsme schopni je plnohodnotně nahradit jinou cestou,“ řekl Právu Marek Roll, specialista komunikace a marketingu státního podniku Čepro.
Dodávky přes produktovody ze Slovnaftu jsme schopni plnohodnotně nahradit jinou cestou
Společnost Orlen Unipetrol, která v tuzemsku provozuje rafinerie v Kralupech nad Vltavou a Litvínově, by v případě potřeby omezila vývoz ropných produktů.
„Do sousedních zemí vyvážíme zhruba pětinu své produkce pohonných hmot. Naší prioritou je ale český trh, a proto se snažíme umístit maximální množství naší produkce právě zde. V případě potřeby jsme připraveni přesměrovat naši exportní distribuci ve prospěch českého trhu,“ řekl Právu mluvčí Orlen Unipetrol Pavel Kaidl.
Ropa zdražuje. Saúdská Arábie a Rusko přiškrtí kohoutky na další tři měsíce
Firma je rovněž v případě potřeby schopna zajistit pohonné hmoty také z Polska a Německa.
Na změnu situace se předem připravuje i stát. David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu Právu sdělil, že Správa státních hmotných rezerv v souvislosti s nadcházejícím embargem pořídila mimořádnou dočasnou zásobu motorové nafty, která by měla být využita v případě nepříznivého vývoje.
„Ministerstvo je v kontaktu s největšími distributory pohonných hmot a podle informací z jejich strany by ukončení této výjimky nemělo činit vážnější problémy,“ poznamenal Hluštík.
Dobře informovaný zdroj z petrolejářského průmyslu Právu řekl, že v důsledku embarga by ceny nafty růst neměly buď vůbec, nebo jen minimálně.
Výjimku by ještě mohli prodloužit
Podle předsedy představenstva Unie nezávislých petrolejářů Ivana Indráčka je nafty v Evropě dostatek, ale problémem je logistika.
„Obecně platí, že nejjednodušší cestou je produktovod, a my bychom, pokud Slovensko nepožádá o prodloužení výjimky z exportu ropných produktů z ruské ropy, o tento jediný alternativní zahraniční zdroj přišli. Železnice nebo auta jsou náchylné na výluky nebo na to, že cena za přepravu může být vyšší,“ řekl Právu.
Do Česka teče stále víc ropy z Ruska
Indráček tak s mírným zvýšením ceny počítá. „Odhaduji, že by to byly desetihaléře za litr,“ doplnil. Právě žádost Slovenska do Bruselu o prodloužení výjimky by mohla potenciální problém vyřešit do doby, než bude veškerá roční potřeba ropy pokrytá dvojnásobným navýšením dodávek ropovodem TAL z italského Terstu do německého Ingolstadtu. Z něj vede ropovod IKL do Kralup nad Vltavou.
Ten má už teď dostatečnou kapacitu. Činí přes deset milionů tun ropy ročně, kdežto česká spotřeba činí kolem osmi milionů tun. Ke zkapacitnění TAL by mělo dojít počátkem roku 2025. Projekt za 1,6 miliardy korun bude financovat státní podnik Mero, který má v TAL podíl.
Zda Slovensko o prodloužení výjimky v Bruselu požádá, není zatím jasné.
Právo oslovilo i slovenské ministerstvo hospodářství, to ale na dotaz do včerejšího odpoledne neodpovědělo. Hluštík doplnil, že pro Česko bude nadále platit výjimka na dovoz ropy z Ruska jižní částí ropovodu Družba. Podle mluvčího Slovnaftu Antona Molnára by prodloužení výjimky sankce nenarušovalo.
„Komplikované technické úpravy na alternativních přepravních trasách, například rozšíření kapacity ropovodu TAL či přímo v dotčených rafineriích, není ani při nejlepší vůli možné realizovat za jeden rok. Prodloužení výjimky tak má jen zohlednit realitu,“ řekl Právu Molnár.
„Navíc z veřejně dostupných zdrojů je zřejmé, že více trhů v Evropské unii je nadále zásobováno produkty z ruské ropy, jen se zpracovávají mimo území EU, například v Turecku nebo v Indii,“ doplnil.