Hlavní obsah

Konec politických tanečků. Zdanění vína míří k ledu

Téměř po roce a půl nikam nevedoucích diskusí ve vládní koalici je zřejmé, že návrh na zdanění vína shodí ministři definitivně pod stůl. Lidovci sice ještě na konci dubna zavedení spotřební daně na tiché víno připouštěli, ale teď už jsou zase zcela proti. Jednotná v názoru na daň navíc není ani ODS, ačkoliv její místopředseda a šéf státní kasy Zbyněk Stanjura by ji uvítal.

Foto: ČTK

Premiér Petr Fiala (ODS), ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09)

Článek

Zdanění tichého vína nepodporuje ani předseda vlády Petr Fiala (ODS), který je zároveň jihomoravským poslancem. Premiér se obává, že by nová spotřební daň mohla moravské a české vinaře ohrozit.

„Jsem k zavedení daně velmi zdrženlivý a vedeme debatu. Argumenty pro jsou velmi silné, ale argumenty proti také,“ řekl už v březnu.

Stanjura chtěl rozhodnutí o dani do konce května, Fiala pak posunul termín do konce června. Kvůli odporu nejen lidovců, ale i části dalších vládních poslanců a také sněmovní opozice ale daň zavedena s největší pravděpodobností nebude.

Vláda napíná se zdaněním tichého vína. Rozhodnutí oddaluje

Ekonomika

„Ideální by bylo celoevropské řešení. V případě zavedení spotřební daně na tiché víno bychom byla jediná producentská země v Evropě s podobnou daní, což by mohlo zásadně poškodit především naše malé a střední vinaře,“ řekl Novinkám ministr zemědělství z KDU-ČSL Marek Výborný. Podle lidovců je navíc nutné podržet vinaře poté, co část jejich úrody zničil mráz.

To, že záměr spadne po roce lavírování pod stůl, připouští i šéfka sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Ti odpůrci, kteří nechtějí, abychom tak činili, jsou ve svém postoji poměrně silní,“ uvedla.

Kladu si otázku, proč nás rok tahali na vařené nudli
Jakub Michálek, Piráti

Po zavedení daně volalo hlavně hnutí STAN a Piráti. „Pokud oni to blokují, potom si tedy kladu otázku, proč nás ten rok tahali na vařené nudli,“ prohlásil v České televizi na adresu lidovců předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. „Pro nesystémovou výjimku u tichého vína nevidíme důvod. Další druhy alkoholických nápojů, které se u nás vyrábí, jsou také zatíženy spotřební daní,“ doplnil ho pro Novinky stranický šéf Ivan Bartoš.

Stanjura plánoval získat díky dani do rozpočtu až čtyři miliardy ročně. I když fiskální dopad by byl relativně malý, Novinkám řekl, že by zdanění vína stále uvítal.

„A to ze dvou důvodů: až sedmdesát procent nynější daňové výhody neinkasují české či moravské společnosti, ale zahraniční. A druhý argument je, že prostě ve víně je alkohol, a spotřební daň se má týkat alkoholu, stejně jako to je u ostatních jeho druhů, což mi přijde spravedlivé,“ poznamenal.

Anketa

Souhlasíte, aby bylo tiché víno jako jediný alkohol osvobozeno od spotřební daně?
Ano
18,1 %
Ne
81,9 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 12774 čtenářů.

Většina zákonodárců se však staví na stranu vinařů. „Pro nás je teď klíčové, aby se spotřební daň nezaváděla a diskuse o ní skončily co nejdříve, protože nejistota spojená se zdlouhavými debatami poškozuje naše podnikání. O to více v době, kdy je před námi řada úkolů na evropské scéně, protože v brzké době očekáváme otevření mnohem širší debaty v rovině institucí EU,“ prohlásil prezident Svazu vinařů ČR Martin Chlad.

Zdanění tichého vína? Většina lidí s tím nemá problém

Domácí

Vypadlo už loni z balíčku

Zdanění tichého vína doporučila kabinetu jako jednu z možností pro zlepšení stavu veřejných financí Národní ekonomická rada vlády loni na jaře, z chystaného konsolidačního balíčku to ale kvůli nesouhlasu lidovců vypadlo.

Ekonomové za to vládu kritizují. „Příběh výjimky ze spotřební daně pro tiché víno krásně ilustruje, jak se u nás liší předvolební sliby od reálné politiky. Snad všechny koaliční strany slibovaly revizi výdajů státu, nakonec se však zvedly různé daně pro pracující,“ podotkl ekonom z PAQ Research Jakub Komárek.

„Selhávající vládní politika neřestí stojí Česko desítky miliard. Jen alkohol, ve kterém jsme šampioni, stojí naši společnost 80 miliard ročně na zdravotních, sociálních a dalších výdajích. Nejvíc se tak mohou radovat zájmové skupiny a maďarští vinaři, kteří k nám ve velkém dovážejí levné víno,“ dodal.

Fiala za současných podmínek v Evropě spotřební daň u vína nepodporuje

Domácí

Spotřeba vína roste, u piva klesla

Z nedávné studie PAQ Research vyplynulo, že Češi vypijí nejvíc alkoholu ze zemí Evropské unie, v průměru to je ročně 14,5 litru čistého alkoholu na osobu starší 15 let. Daňové příjmy českého státu z alkoholu přesto patří mezi zeměmi EU a OECD mezi podprůměrné.

Tomáš Maier z České zemědělské univerzity v Praze upozornil, že nulovou sazbu spotřební daně na tiché víno zavedla v roce 1999 vláda Miloše Zemana. „Od té doby spotřeba vína u nás neutěšeně roste. Do roku 2021 narostla o plných 29 procent, zatímco spotřeba piva a lihovin poklesla svorně o 15 procent,“ poznamenal.

„Nejspíše naši politici i nadále chtějí, abychom dle Světové zdravotnické organizace i nadále zaujímali třetí místo ve spotřebě čistého alkoholu na obyvatele. A když spotřebu čistého alkoholu navýšíme už jen o osm procent, tak se vyrovnáme druhým Gruzíncům, a když pak přidáme ještě dalších 16 procent, tak můžeme slavit díky překonání Rumunska,“ utrousil uštěpačně Maier.

Alkohol je zabiják číslo 1. Přísnější regulace je nutná, říkají odborníci

Domácí

Výběr článků

Načítám