Článek
"Je to nemravné, protože oprávněný akcionář velmi dobře ví, že porušení ustanovení o důvěrnosti je pod sankcí a ve slušném obchodním světě nemyslitelné," uvedl předseda dozorčí rady Vítkovic a hlavní vlastník VMG Jan Světlík.
KKCG chce znát hlavně kontrakty společnosti Vítkovice Power Enginnering, která by měla odtajnit například smlouvy s ČEZ nebo tureckým investorem Adularya.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Zveřejnění smluv by ale podle vedení VMG mělo za následek finanční i právní újmu společnosti Vítkovice. Podle společnosti jde o šikanu pod záminkou ochrany práv menšinových vlastníků.
"KKCG dlouhodobě pracuje na poškozování Vítkovic. S ochranou drobných akcionářů z kupónové privatizace to nemá vůbec nic společného. Ti naopak mohou na toto jednání jedině doplatit," dodal Světlík. Valná hromada se ve čtvrtek schází v Ostravě.
Spory o akcie
Skupina KKCG vedla s představiteli vítkovického kolosu více sporů. Loni v prosinci například Nejvyšší soud vrátil na začátek spor o vydání akcií Vítkovice Holding ze soudní úschovy. Loni v říjnu vyhověl dovolání společnosti KKCG Industry a zrušil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 10 i Městského soudu v Praze.
Sporný balík akcií koupil miliardář David Beran od Světlíka v roce 2002. Světlík si uchoval předkupní právo pro případ další transakce. Později se ale Beran rozhodl prodat akcie společnosti KKCG a vyvstaly pochybnosti o platnosti smluv a vlastnictví cenných papírů, které tak skončily v soudní úschově.
Akcie původně představovaly 45 procent holdingu. Po navýšení základního kapitálu se podíl zmenšil na 11,25 procenta.
Vítkovice Machinery Group tvoří více než 30 společností s ročním obratem přes 25 miliard korun. Firmy dohromady zaměstnávají přes 8000 lidí. Exportují do více než 100 zemí světa, přičemž vývoz tvoří více než 60 procent celkových tržeb skupiny.