Článek
Výpověď bez udání důvodu navrhla vedle dalších opatření Národní ekonomická rada vlády s tím, že to pomůže napjatému pracovnímu trhu. Podporoval to i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Příliš nadšený z ní ale nebyl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), který nyní potvrdil, že ji do chystané novely zákoníku práce nezařadí. Sociální a pracovní systém na to podle něj není připravený a mohlo by to vést k výraznému propadu životní úrovně dotyčných zaměstnanců.
„Například v Dánsku, kde to mají, je tak silná podpora v nezaměstnanosti, že se zaměstnanec a jeho rodina nepropadají do složité životní situace,“ řekl Novinkám Jurečka. Podobně by to podle něj muselo být i v Česku. „To se ale nedá udělat ani za měsíc, ani za dva. Je to věc, která vyžaduje poměrně výrazné náklady na systém i jiný přístup lidí i firem,“ dodal ministr.
Vláda i prezident si v důvěře polepšili, spokojenost s politickou situací je tristní
S tím však nesouhlasí poslanci za TOP 09 nebo ODS. „Jsem pro rozvolnění pracovního práva, máme ho rigidní a dělá nám to problémy,“ řekl místopředseda poslaneckého klubu ODS Ivan Adamec. „Když dnes přijmu zaměstnance do práce, tak je konec pracovního poměru hodně složitý a hodně dlouho trvá,“ dodal.
Příliš svázaný je zákoník práce i podle jeho stranického kolegy Jana Skopečka. „Ekonomice to velmi škodí,“ prohlásil s tím, že by pomohlo například prodloužení zkušební doby či zkrácení výpovědní lhůty, což jsou věci, o kterých se v novele také uvažuje.
„Osobně s kolegy z ODS považujeme možnost výpovědi bez udání důvodu za velmi důležitou, a to samozřejmě spolu s vyšším nárokem na odstupné,“ konstatoval dále Skopeček. Doplnil, že se v poslaneckém klubu ODS nezávazně diskutovalo o tom, že by se to předložilo jako pozměňovací návrh. Podle Adamce by ale na tom musela být koaliční shoda.
Nespokojení zaměstnavatelé
O tom, jak Jurečkovo rozhodnutí zvrátit, se podle Hospodářských novin na svém poslaneckém klubu bavila i TOP 09. Také tam se uvažovalo nad pozměňovacím návrhem.
„Zatím se o tom u nás debatuje. Chceme, aby byl zákoník podstatně pružnější. Podniky nejsou schopny najít nové zaměstnance a na druhou stranu se rozloučit s těmi, kteří nesplňují podmínky,“ řekl Novinkám místopředseda klubu Michal Kučera. Případný pozměňovací návrh by ale podle něj měl mít podporu v koalici, kde o tom chce jeho strana jednat.
Ani zaměstnavatelské svazy nejsou s rozhodnutím příliš spokojené. „Zákonné důvody pro výpověď nejsou dostatečně široké a nevejde se do nich situace, kdy spolupráce zaměstnanec - zaměstnavatel vázne, dojde ke ztrátě loajality vůči zaměstnavateli, jsou narušené vztahy na pracovišti nebo dojde ke ztrátě důvěry,“ míní právní expertka Hospodářské komory a tajemnice Sekce zaměstnanosti a trhu práce Kateřina Kozáková.
Naopak odbory jsou i nadále proti tomuto návrhu.