Hlavní obsah

Koalici štěpí zákon, který má kontrolovat solárníky

3:47
3:47

Poslechněte si tento článek

Ať si u sebe udělají pořádek, vzkazují si v kuloárech navzájem vládní ODS a Starostové. Přou se o lex OZE III, tedy o novelu zákona, kterou se chystá projednat Senát. Norma má zlevnit elektřinu a patří do gesce ministerstva průmyslu řízeného Lukášem Vlčkem ze STAN. Z popudu ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) v ní ale přibyly „přílepky“, jimiž se má skrze kontroly omezit státní podpora majitelům fotovoltaik. Zástupcům STAN se to nelíbí – i proto, že solárníci hrozí soudy.

Foto: Patrik Uhlíř, ČTK

Spory vyvolaly dodatečné návrhy od ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS).

Článek

Provozovatelé mají nově dokládat výnosnost svých solárů. Dosud se výnosnost kvůli finanční kompenzaci posuzovala podle průměru za celý obor, nyní to má být individuálně.

„Doklady o tom se ale těžko dají vyžadovat, protože i podle zákona o účetnictví je už provozovatelé fotovoltaik dávno nemusí mít. Pokud by se to vyžadovalo, tak je to vlastně skoro až ústavně nekonformní,“ vysvětlil Novinkám svůj odpor k návrhu předseda hospodářského výboru Senátu Miroslav Plevný (STAN).

Právě v jeho výboru všichni přítomní senátoři ve středu hlasovali proti nově navrhované povinnosti. Plevný na svém postoji setrval i poté, co následně se Stanjurou znovu jednal. A tvrdí, že nesouhlas vnímá prakticky u všech senátorů za STAN.

Senát bude o novele hlasovat v příštím týdnu. „V našem klubu nás však je osmnáct, takže pokud se budou bouřit jen senátoři za STAN a byli bychom stoprocentně jednotní, tak vlastně nedosáhneme ničeho,“ podotkl Plevný.

Proti jsou ale i senátoři za ODS a TOP 09, jak ukázalo hlasování ve výboru. „Někteří budou hlasovat pro schválení znění ze Sněmovny, někteří ne. Budeme se o tom ještě bavit v úterý na klubu,“ sdělil k tomu předseda společného klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. On sám se chystá zákon podpořit.

Kdo za to může?

Naštvaní jsou pak sněmovní politici. Ti z ODS tvrdí, že si má pořádek udělat ministr Vlček, když je to „jeho zákon“. Ze STAN naopak zní, že si má na vlastním dvorku zamést koalice Spolu, když jde o „Stanjurův přílepek“. Veřejně se k tomu vyjadřovat nechtějí – prý až jak to dopadne.

Jak Stanjura, tak Vlček pak senátory obou klubů přesvědčují, aby zákon Sněmovně nevraceli a své výtky pro tentokrát přešli. Stanjura kvůli tomu navštívil „svůj“ senátorský klub, Vlček opětovně jednal s členy toho starostenského.

Jasné není, jak by se v případě, že Senátem novela projde, zachoval prezident Petr Pavel. „Situaci budeme řešit standardní cestou. Prezident se vyjádří poté, co návrh přijde k podpisu,“ sdělil mluvčí Hradu Vojtěch Šeliga.

Novela energetického zákona má přinést hlavně možnost ukládat elektřinu do velkých baterií na později nebo přizpůsobit spotřebu aktuálním podmínkám na trhu.

Přílepky z popudu ministerstva financí k ní přibyly relativně na poslední chvíli. Cílem je zkrátit po léta kritizované státní podpory výrobcům elektřiny ze solárů připojených do sítě v letech 2009 a 2010. Původní zákon jim zaručuje do roku 2030 štědré výkupní ceny elektřiny.

Stanjura na podporu obnovitelných zdrojů v letošním rozpočtu vyhradil jen 8,5 miliardy korun, ačkoliv ministerstvo průmyslu žádalo o 23 miliard víc. Hrozí tak, že peníze budou chybět.

U České Lípy se chystá solární monstrum větší než 12 strahovských stadionů

Domácí

Výběr článků

Načítám