Hlavní obsah

Koalice se dohodla na předčasných důchodech pro náročné profese

Aktualizováno

Koalice se dohodla na řešení předčasných penzí pro náročné profese, kvůli kterým hrozilo, že neprojde penzijní reforma. Lidem v části třetí kategorie rizik budou jejich zaměstnavatelé proplácet částku ve výši čtyř procent hrubé mzdy nad rámec sociálního pojištění do soukromého penzijního spoření. Místo předčasné penze tak budou moci před dovršením klasického důchodového věku do takzvaného předdůchodu.

Foto: Profimedia.cz

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, premiér Petr Fiala (ODS) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Článek

„Zaměstnavatelé budou ze zákona povinni odvádět příslušným profesím čtyři procenta (hrubé mzdy – pozn. red.) na jejich penzijní připojištění ve třetím pilíři,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

V současnosti zaměstnavatelé za zaměstnance odvádějí na státní důchodové pojištění částku ve výši 21,5 procenta vyměřovacího základu, tedy v podstatě hrubé mzdy. Nově budou u daných náročných profesí odvádět další čtyři procenta, zaměstnancům to ale čistou mzdu nesníží.

Týkat se to podle Jurečky má těch profesí ve třetí kategorii rizik, které jsou vystaveny výraznému chladu, teplu, vibracím nebo celkové fyzické zátěži. To jsou třeba hutníci, skláři, montážní dělníci nebo zdravotní sestry.

Na důchody stát vybírá víc od zaměstnanců i živnostníků. Stále to ale nestačí

Ekonomika

„Člověk, kterého se to týká, bude mít svobodnou volbu, jak s tím nakládat. Třeba odejít do předdůchodu, nebo použít tuto částku ve svém klasickém starobním důchodu,“ dodal Jurečka.

Nakládat s tím bude moci třeba i rodina zaměstnance. Výhodou proti původnímu návrhu ve Sněmovně podle ministra je, že člověk bude moci peníze čerpat, i když v náročné profesi pracoval třeba jen dva roky, nikoliv deset let, jak se předpokládalo.

„Budou moci odcházet do předdůchodu pět let před jejich standardním důchodovým věkem,“ dodal místopředseda poslaneckého klubu STAN Viktor Vojtko. V předdůchodu čerpají lidé peníze ze svých úspor v penzijním spoření, přičemž stát za ně platí zdravotní pojištění a nedochází k tomu, že by pak ve standardním důchodu brali méně.

„Konkrétní zaměstnavatel bude přispívat konkrétnímu zaměstnanci,“ řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Příspěvek bude povinný.

Reforma původně počítala s tím, že nárok na výhodnější předčasné penze budou mít lidé pracující v profesích ze čtvrté a části třetí kategorie rizik. Týkat se to mělo asi 120 tisíc lidí. Ale poslanci Jan Jakob (TOP 09) a Marek Benda (ODS) pozměňovacím návrhem chtěli omezit tento nástroj jen na čtvrtou rizikovou kategorii, tedy asi na 15 tisíc lidí.

Odbory: Je to podraz

Problémy s pozměňovacím návrhem měla nejen opozice, ale i mnozí koaliční poslanci, takže hrozilo, že reforma nakonec neprojde. Dohoda podle Jurečky zaručuje, že norma podporu mít bude.

Návrh se změnou ale zatím není ani v paragrafovaném znění, ani neprošel připomínkovým řízením. Je tedy otázka, zda se to do voleb stihne. Jurečka už dříve v rozhovoru pro Novinky prohlásil, že ano. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) pak sdělil, že chce připravit návrh k povinnému příspěvku firem na důchodové připojištění rizikových profesí do konce roku, Sněmovna ho má dostat v lednu.

Odbory s návrhem nesouhlasí. „Vládní koalice se dohodla na omezení předčasných důchodů pro náročné profese. Vláda premiéra Petra Fialy tak doslova zmačkala a zahodila rok vyjednávání, odborných studií a debat profesionálů. Zvlášť mě tento krok překvapil od ministra Mariána Jurečky, se kterým jsme původní materiál připravovali, a on dnešním krokem popřel vše, co rok dělalo jeho ministerstvo,“ řekl předseda Odborového svazu Kovo Roman Ďurčo.

Je to podle něj jen další podraz ministra. „Nejdřív nám sliboval, že se nebude zvyšovat věk odchodu do důchodu, potom navrhl kompenzaci v podobě důchodů pro náročné profese. Nic z toho nebyla pravda a začínám uvažovat, zda vůbec má smysl s takovýmto člověkem jednat. V nejbližších dnech budeme jak v OS KOVO, tak v Průmyslové alianci odborových svazů jednat o naší reakci. Už nelze mlčet!“ dodal.

Jurečka: Zvýšení věku pro důchod je nutnost

Ekonomika

Výběr článků

Načítám