Hlavní obsah

Kiwi.com propustí přes 200 zaměstnanců

Český prodejce letenek Kiwi.com plánuje propustit zhruba 18 procent z více než 1200 zaměstnanců, které má po celém světě, přičemž nejvíce jich pracuje v Brně, uvedl v tiskové zprávě mediální zástupce firmy Ondřej Šveda. Jde o více než 200 lidí, přičemž nejvíce propuštěných je v Česku. Lidé nešli do práce už v úterý a zůstali doma na překážky na straně zaměstnavatele. Takto budou doma 30 dnů, řekla mluvčí Daniela Chovancová. Firma je dlouhodobě ve ztrátě a na konci předloňského roku měla záporný kapitál.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Kdy se bude propouštět a kolika zaměstnanců se dotkne propouštění v Česku, zatím není jasné. Firma je dlouhodobě ve ztrátě a na konci předloňského roku měla záporný kapitál.

Firma propouštění popisuje jako restrukturalizaci. Podle výroční zprávy z roku 2022 očekává zisk až v roce 2025. Ve ztrátě byla už před covidem v roce 2019, předloni činila ztráta téměř půl miliardy korun a za roky 2019 až 2022 dosáhl součet ročních výsledků téměř dvoumiliardové ztráty.

Covidová pandemie se na činnosti a hospodaření firmy podepsala velmi negativně, navíc řada zákazníků popisovala špatné zkušenosti s kompenzacemi za zrušené lety.

„Jde o jedno z nejtěžších rozhodnutí, které jsem v životě musel udělat. Firmu buduji s určitou vizí, ke které patří i schopní a talentovaní lidé. Doba se ale bohužel velmi dynamicky proměňuje, i proto musíme v dlouhodobém měřítku podnikat takové kroky, které nám pomohou zachovat zdravou a prosperující firmu,“ uvedl spoluzakladatel a generální ředitel Oliver Dlouhý.

Propouštění lidí má být pro firmy snazší

Ekonomika

Kromě odstupného mají mít propuštění zaměstnanci do konce června přístup k zaměstnaneckému asistenčnímu programu, který provozuje nonstop telefonní linku poskytující osobní, právní i finanční konzultace s odborníky.

Firma hovoří o tom, že její proměna má spočívat v tom, že bude investovat do budování značky a klást důraz na zákaznickou zkušenost. Upravila také strategii partnerství s leteckými společnostmi. Do budoucna se chce zaměřit také na řízení nákladů a hledání nových cest, jak zvyšovat příjmy.

Na trhu je od roku 2012 a její byznys spočívá v tom, že přeprodává letenky různých společností a pomocí algoritmu nabízí i kombinaci letů společností, které spolu nespolupracují. Například v pondělí oznámila, že se domluvila na partnerství s irskou nízkonákladovou aerolinkou Ryanair, se kterou do té doby vedla řadu soudních sporů. Ryanair si totiž nepřál, aby kdokoliv prodával jeho letenky. Majoritním vlastníkem akcií Kiwi.com je od roku 2019 americký investiční fond General Atlantic.

Prodejce letenek Kiwi nemusí dát Ryanairu e-maily klientů, rozhodl soud v Brně

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám