Hlavní obsah

Jihokorejci splní podíl českých dodavatelů na stavbě jaderných bloků až za 14 let

4:16
4:16

Poslechněte si tento článek

Zapojení českých firem ve stamiliardové zakázce na stavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech by mělo podle vítěze tendru, jihokorejské KHNP, růst s tím, jak bude stavba pokračovat. Slibovaného šedesátiprocentního podílu by mohly zdejší firmy dosáhnout do roku 2039, kdy by měly být oba reaktory dokončeny.

Foto: Petr Horník, Novinky

Jaderná elektrárna Dukovany

Článek

Na Česko-korejské konferenci k jadernému průmyslu v Praze to v úterý uvedli zástupci korejské firmy.

Lidé z českého průmyslu v minulých týdnech vyjádřili obavy o dosažení tohoto cíle, protože dosud nejsou závazné smlouvy o spolupráci. O šedesáti procentech pro tuzemské firmy přitom během veřejné soutěže hovořili zástupci KHNP i francouzské EDF, která nakonec v tendru skončila druhá.

„Věříme, že po dokončení celého projektu v roce 2039 dosáhneme podílu českých dodavatelů šedesát procent,“ uvedl poradce KHNP Alois Míka. KHNP podle něj bude v průběhu přípravy i výstavby hodnotit kapacity subdodavatelů.

„Budeme jim poskytovat zpětnou vazbu, aby mohli postupně zlepšovat a rozšiřovat svůj podíl na projektu,“ doplnil. Postupnou optimalizací řídících procesů v projektu se podle něj budou moci české firmy dostat k dříve slibované hranici účasti.

Vlček: Dostavbu Dukovan podporuje i korejská opozice

Ekonomika

„Od okamžiku, kdy byla KHNP vybrána, se snažíme připravit návrhy lokalizace dodavatelů podle toho, jak požaduje česká vláda i regiony,“ řekl na konferenci prezident KHNP Ču Ho-wang.

Podle něj je už prakticky rozhodnuto o tom, že dodavatelem turbín pro dukovanské bloky bude plzeňská Doosan Škoda Power. Připustil, že by firma zajistila i celou turbínovou halu. „Velmi vážně to nyní zvažujeme,“ prohlásil.

Zástupci Svazu podnikatelů ve stavebnictví minulý týden uvedli, že stále neexistují žádné závazné dohody českých firem s Korejci na účasti na projektu. Svaz varoval, že dříve proklamovaná míra zapojení českého průmyslu může být ohrožena.

O zapojení českých firem do výstavby nedávno v Jižní Koreji jednal ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Vláda podle něj bude ještě před podpisem finální smlouvy po KHNP požadovat garanci alespoň třicetiprocentního podílu českých firem. Smlouva se má podle harmonogramu podepsat do konce března.

„Celkově pak platí požadavek na zapojení českého průmyslu v 60 procentech projektu,“ uvedl Vlček.

KHNP loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda její nabídku na stavbu za 400 miliard korun upřednostnila před francouzskou EDF. Řada odborníků však soudí, že konečná cena může být o dost vyšší.

Francouzi se ozvali

EDF včera Novinkám sdělila, že sdílí obavy týkající se zapojení českých firem do projektu.

„EDF ve své nabídce dlouhodobě klade důraz na silný závazek usilovat o více než 60procentní podíl dodávek českými společnostmi,“ uvedla EDF. Její nabídka by podle Francouzů pro český průmysl zajistila dodávky s vysokou přidanou hodnotou včetně zakázek na výrobu kritických komponentů a dlouhodobé exportní příležitosti na budoucích projektech po celé Evropě.

Narážela tak na informace, že KHNP opouští v Evropě některé zvažované projekty, takže možnosti zapojení českého průmyslu na další výstavbě by byly omezené.

„Nabídka EDF zůstává v platnosti,“ dodala firma.

První blok v Dukovanech by měl být uveden do provozu v roce 2036. ČEZ nyní prostřednictvím své dceřiné společnosti Elektrárna Dukovany II s KHNP jedná o finální smlouvě. V příštích třech až pěti letech by měl s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.

Vláda chce po Korejcích garanci, že výrazněji zapojí české firmy do dostavby Dukovan

Ekonomika

Výběr článků

Načítám