Článek
T-lymfocyty jsou druhem bílých krvinek, které hrají zásadní roli v imunitním systému. Některé T-lymfocyty například ničí nádorové buňky či buňky napadené viry.
Vedle biotechnologické společnosti SOTIO, která je součástí skupiny PPF, je podíl v Autolusu druhou největší biotechnologickou investicí PPF. Akcie získala PPF prostřednictvím amerického burzovního trhu NASDAQ.
V době, kdy PPF nakupovala akcie na americké burze, se podle informací ČTK cena akcií pohybovala kolem 10 až 11 USD za akcii. Při přepočtu podílu 19,2 procenta na akciových právech Autolusu byla celková cena akvizice pravděpodobně v rozmezí 80 až 90 milionů dolarů (1,9 až 2,1 miliardy Kč).
Autolus Therapeutics je lídrem ve vývoji léčebných postupů založených na geneticky upravených T-lymfocytech. Cílem firmy je podle tiskové zprávy uvést na trh bezpečné a účinné T-buněčné terapie, a pomoci tak pacientům s vážnými onkologickými onemocněními. Pro klíčový produkt nazvaný AUTO1 plánuje zahájit registrační studii zaměřenou na pacienty s akutní lymfatickou leukemií ke konci letošního roku, s předpokládaným podáním žádosti o souhlas s uvedením tohoto léčebného přípravku na trh v roce 2021.
Investice v biotechnologiích
Pod hlavičkou SOTIO buduje PPF široké portfolio produktů díky vlastnímu výzkumu a vývoji. Investice v biotechnologiích dále PPF rozvíjí za pomoci akvizic a licencováním produktů se společnostmi NBE-Therapeutics, Cellestia Biotech, Cytune Pharma či Lead Discovery Center. SOTIO vyvíjí vlastní buněčné terapie na bázi dendritických buněk. Ty patří také mezi bílé krvinky a jsou schopny pohlcovat cizorodé částice.
„Naše investice do Autolusu byla motivována velmi slibnými výsledky v rámci dosavadního klinického testování jejich CAR-T technologie,“ uvedl akcionář PPF odpovědný za oblast biotechnologií Ladislav Bartoníček. Investice podle něj potvrzuje dlouhodobý záměr PPF a SOTIO vybudovat silné portfolio vlastních onkologických produktů a investovat do biotechnologických firem se slibnými inovativními terapiemi.
PPF, jejímž největším akcionářem je Petr Kellner, investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, nemovitosti, strojírenství, biotechnologie po pojišťovnictví. Působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Vlastní aktiva za více než 45 miliard eur (1,16 bilionu Kč). SOTIO je mezinárodní biotechnologická firma, jejímž prostřednictvím PPF buduje portfolio v biotechnologiích založené na vlastním výzkumu a vývoji, spolupráci s partnery či akvizicích.
Vedle firmy SOTIO vlastní PPF i francouzskou biotechnologickou firmu Cytune Pharma SAS, zabývající se výzkumem a vývojem nových léčebných postupů zaměřených na posílení imunitní reakce při nádorových a infekčních chorobách, a nezávislou organizaci v oblasti klinického vývoje Accord Research. Významně také investovala do švýcarských biotechnologických firem Cellestia Biotech a NBE-Therapeutics.