Článek
Zájem o doly v úterý potvrdil ČEZ a minulý týden nečekaně i mezinárodní ekologická organizace Greenpeace.
„Spolupráce PPF a EPH má svoji historickou i obchodní logiku. Společně budeme schopni lépe financovat nejen případný nákup, ale i budoucí rozvoj stávajících aktiv společnosti Vattenfall v Německu,” uvedla finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková.
„Pokud v tendru uspějeme, jsme připraveni převzít mimořádnou odpovědnost za nalezení správného řešení, které bude nejspíše spočívat v kompromisu mezi zájmy dotčených regionů, odborů a průmyslu na jedné straně a částí politické reprezentace a příznivci ekologických iniciativ na straně druhé,” dodal předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.
Skupina PPF, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, do loňska držela 44,44 akcií EPH. Poté je holdingu prodala. V současnosti společně drží dvě třetiny akcií EPH podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, zbytek patří skupině J.
Greenpeace by chtěl doly zavřít
Vattenfall loni v říjnu oznámil záměr prodat východoněmecké lignitové doly a elektrárny, které toto uhlí spalují. Firma tím odchází z minulých velkých akvizic, které ji dovedly do velkých dluhů a ztrát, a reaguje i na změnu německé energetické politiky. Vattenfall by nyní prodejem německých aktiv podle odhadů mohl získat až 3,5 miliardy eur (95 miliard Kč).
O koupi německých aktiv Vattenfallu usiluje i energetická společnost ČEZ, která o tom v úterý informovala švédskou firmu. „ČEZ vyjádřil svůj zájem o všechna nabízená aktiva, tedy i o vodní elektrárny,” uvedla mluvčí firmy Barbora Půlpánová.
V minulém týdnu ohlásila záměr zúčastnit se tendru ekologická organizace Greenpeace, která by chtěla doly zavřít. Podle agentury DPA nebere ale Vattenfall nabídku ekologů vážně.
Vattenfall chce prodat čtyři hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu více než 8000 megawattů. Zároveň prodává v odděleném tendru východoněmecké elektrárny s výkonem kolem 3000 megawattů a také deset vodních elektráren, které jsou samostatně, bez hnědouhelných aktiv, neprodejné.