Článek
Drtivá většina populačního růstu Kanady v loňském roce, konkrétně 97 procent, byla podle federálních statistik tažena imigrací. Trudeauova vláda je za to kritizována, protože se zvýšenou imigrací zároveň neposiluje veřejné služby či bytovou výstavbu, napsal server britské televizní stanice BBC.
Problémem je i nezaměstnanost. Její míra se za poslední dva měsíce v Kanadě zvýšila na 6,4 procenta, přičemž v celé zemi je bez práce přibližně 1,4 milionu lidí. Trudeau proto novinářům řekl, že kvůli změnám na trhu práce očekává revizi programu dočasných zahraničních pracovníků.
„Není to fér vůči Kanaďanům, kteří se snaží najít dobrou práci, a není to fér vůči dočasným zahraničním pracovníkům, kdy s některými z nich je špatně zacházeno,“ řekl.
Kanadská vláda nařídila zaměstnancům železnic návrat do práce
Živná půda pro otroctví
Kanadský program dočasných zahraničních pracovníků umožňuje zaměstnavatelům najímat občany cizích zemí na dočasná pracovní místa, pokud nejsou k dispozici kvalifikovaní pracovníci na domácím trhu. Program se ovšem stal terčem kritiky, která mimo jiné míří na to, že zaměstnavatelé tyto pracovníky vykořisťují. Ozvala se i OSN, která program ve své nedávné zprávě označila za „živnou půdu pro současné formy otroctví“.
Podle kanadského úřadu pro zaměstnanost a sociální rozvoj (ESDC) bylo loni uděleno téměř 184 tisíc dočasných povolení pro zahraniční pracovníky, což je o 88 procent více než v roce 2019. ESDC v pondělním prohlášení kritizovalo zaměstnavatele za to, že program využívají k „obcházení najímání talentovaných pracovníků v Kanadě“.
Jednou ze změn, které chce kabinet Trudeaua v programu učinit, má být odmítnutí vyřízení některých pracovních povolení v odvětvích, kde je míra nezaměstnanosti šest procent a více s výjimkou sezónních prací v potravinářství, zemědělství, stavebnictví a zdravotnictví.
Celkově má plán, jenž vstoupí v platnost 26. září, snížit podíl dočasných zahraničních pracovníků s nízkými mzdami, které mohou zaměstnavatelé najmout, z 20 na 10 procent jejich celkové pracovní síly.
Kanadská vláda kromě toho už začátkem tohoto roku naznačila svůj záměr poprvé v historii země snížit celkový počet dočasných rezidentů. Potenciální strop se má vztahovat nejen na zahraniční pracovníky, ale i na zahraniční studenty a žadatele o azyl, dodala BBC.