Článek
PIN při placení vyžadují tzv. čipové karty, které mají nejvyšší stupeň ochrany před paděláním. Počet držitelů těchto typů karet se přitom v Česku odhadem pohybuje kolem tří miliónů.
"Všiml jsem si ještě před placením kartou, že nad pokladnou je kamera, pravděpodobně kvůli kontrole práce pokladní. Jenže byla umístěna tak, že snímala i prostor terminálu, na kterém platící vyťukává svůj PIN. Zákazník si samozřejmě dává pozor, aby mu při tom nikdo z okolo stojících lidí včetně pokladní nekoukal pod prsty, ale oku Velkého bratra se stejně nevyhne a ani ho nebezpečí z tohoto směru nenapadne," popsal Právu situaci v jednom pražském obchodě Tomáš Knězek.
Podle něj jsou podobně seřízeny kamery ve všech velkých hypermarketech a pravděpodobně i v některých menších obchodech.
Nahrávání klientů by prý banka zabránila
Banky oslovené Právem považují PIN za přísně důvěrný údaj. "Pokud by naše banka nějaký pokus o nahrávání klientů při použití jejich karet zaznamenala, učinila by okamžitě patřičné kroky k jeho zabránění," sdělil Právu mluvčí ČSOB a Poštovní spořitelny Martin Orság.
Dodal ale, že nebezpečí tohoto typu nevidí v případě velkých nadnárodních obchodních řetězců jako příliš reálné. "Vyloučit ho však nemohu," dodal. "Z pohledu Komerční banky by se samozřejmě jednalo o trestný čin," řekla Právu její mluvčí Zuzana Čepelková.
"Klient při placení kartou by měl dbát, aby nikdo za jeho zády nemohl PIN odpozorovat. Ke své kartě se musí chovat se stejnou pozorností jako ke svým penězům," sdělila Právu Kristýna Havligerová z České spořitelny. "Doporučujeme také pozorně sledovat personál obchodu," dodala.
Problém je ale v tom, že kamery jsou většinou umístěny mimo periferní vidění zákazníka a už z logiky věci jsou snadno přehlédnutelné.
Řetězce zneužití odmítají
Jednotlivé obchodní řetězce připouštějí, že kamerový systém v jejich obchodech nejen sleduje prostory jednotlivých pokladech, ale záznamy jsou také po určitou dobu archivovány.
"Kamery v našich prodejnách monitorují i práci našich pokladních, a to především z důvodu možného loupežného přepadení," potvrdil Právu tiskový mluvčí jednoho mezinárodního obchodního řetězce. Podle něj u nás neexistuje právní norma, která by určovala, jak dlouho je možné uchovávat záznamy bezpečnostních kamer.
"Záznamy jsou bezpečně uchovávány v souladu se zákonem na ochranu osobních údajů. Mohou být poskytnuty jen policii v případě vyšetřování trestného činu, ke kterému došlo v prodejně. Některé systémy pracují nonstop," dodal.
Podle mluvčí jiného řetězce se záznamy z těchto kamer archivují jen 24 hodin. I ona však připustila, že jejich kamerový systém snímá celý prostor prodejny včetně pokladen.
Zločinecké gangy jsou organizovány
Policisté zabývající se bojem proti kapsářům a neoprávněným výběrům z platebních karet však toto nebezpečí vnímají citelněji. "Zločinci jsou stále více organizováni. A když existují rozsáhlé gangy např. zlodějů aut nebo vykrádačů bytů, které trestnou činnost páchají zcela cíleně na konkrétní zakázku a s pomocí tipařů, proč by to zde mělo být jiné?" řekl Právu pražský kriminalista, který si nepřál být jmenován.
Riziko vidí především v tom, že na dispečinku, kde se sbíhají záběry kamer, může sedět někdo, kdo je ve spojení s kapsáři. Někdo, kdo může dát čekajícím zlodějům popis zákazníka i PIN k jeho kartě. Pak už stačí chvilka nepozornosti a zákazník může například při nakládání nákupu přijít nejen o kartu, ale i o úspory.