Článek
Pokud vláda nestihne odložit platnost zákona o nemocenském pojištění do prosince 2006, sazba pojistného na nemocenské pojištění, které odvádějí firmy za své zaměstnance, zůstane v příštím roce stejná jako dosud, tedy 3,3 procenta z vyměřovacího základu. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zato bude podnikům plně refundovat jejich výdaje na vyplacenou náhradu mzdy.
Pokud by novela začala v lednu 2007 platit, odvody by firmám klesly z 3,3 na 1,4 procenta. Státní rozpočet by tak ale přišel o miliardy korun. Kabinet nyní navrhuje tuto změnu odsunout. Změna zákona o nemocenské by měla do státního rozpočtu přinést devět až deset miliard korun.
Odvody by se pak snižovaly postupně od roku 2008. V roce 2008 by se pojistné snížilo o jedno procento na 2,3 procenta a ČSSZ by vrátila firmám polovinu vyplacených prostředků. V roce 2009 by sazba pojistného klesla na 1,4 procenta a nemocenskou prvních 14 dní by platily už jen firmy.
Zda se nový zákon ještě do ledna změní, není jasné. Novelu musí projednat a schválit parlament a posoudí ji prezident.
Živnostníkům se sníží odvody na nemocenské pojištění
Zároveň schválila vláda záměr ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na snížení nemocenského pojistného živnostníkům. Pojistné se jim sníží od 1. ledna 2007 rovnou ze současných 4,4 na 2,5 procenta. [celá zpráva]
"Vzhledem k tomu, že živnostníci jsou sami sobě zaměstnavateli, nelze jim uložit, aby si vypláceli náhradu příjmu. Proto se jim sazba pojistného sníží," objasnila mluvčí MPSV Kateřina Beránková.
Dosud pobírají živnostníci nemocenské dávky, stejně jako zaměstnanci, od prvního dne marodění. Stejně jako dnes ani od ledna nebudou mít OSVČ povinnost přihlásit se k nemocenskému pojištění.
Vláda se snaží snížit vysoký schodek státního rozpočtu. Schválila také zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky [celá zpráva] a odložení platnosti služebního zákona [celá zpráva] Kdyby vláda tyto kroky neučinila, schodek rozpočtu by nebyl 88 miliardy korun, jak vláda plánuje, ale až 170 miliard korun. [celá zpráva]