Hlavní obsah

Jurečka: Superdávku ještě upravíme, chceme ji lépe zacílit

12:50
12:50

Poslechněte si tento článek

Příspěvek na bydlení, přídavky na děti a další dvě sociální dávky ještě letos nahradí nová superdávka. Koalice ji ale ještě ve Sněmovně pozměňovacími návrhy upravuje. Například u majetkového testu či odejmutí dávky kvůli porušení podmínek. Rozšíří se také seznam zranitelných skupin, které nebudou muset vykazovat snahu pracovat, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Foto: Michal Šula, Novinky

Vicepremiér a a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka při rozhovoru pro Novinky.

Článek

Podmínkou nové sociální superdávky bude majetkový test. Její příjemci nebudou podle původních podmínek moci mít na účtu podle počtu členů domácnosti více než 200 až 400 tisíc korun. Vy tyto částky ještě chcete upravit. Proč a jak?

Změna se bude týkat lidí, kteří nemají vlastní nemovitost, ale žijí třeba v nájmu. U nich se maximální hodnota peněz na účtu zdvojnásobí. Chápeme, že člověk, který má peníze na účtech a současně dům nebo byt, má poměrně velký majetek. Ale jsou lidé, kteří nemohou z různých důvodů nemovitost vlastnit. Takže u nich částku, kterou mohou mít na účtech, aniž by o dávku přišli, navýšíme.

Udělali jsme tam ještě jednu úpravu. Původně jsme částky propočetli pro maximálně pětičlennou rodinu, ale znám domácnosti, kde mají třeba osm nebo devět dětí, celý život pracují a po malých částkách si spoří. Takže u nich bude opět ta maximální možná částka na účtu vyšší.

Žádné školkovné, méně slev, lidé si pohorší až o desítky tisíc. Jaké jsou hlavní novinky v daňovém přiznání

Ekonomika

Změní se ještě superdávka pozměňovacími návrhy během projednávání ve Sněmovně nějak jinak?

Rodičovský příspěvek se bude započítávat do pracovního bonusu, takže u jeho příjemců tato část dávky vzroste. Budou totiž plnit podmínku pracovní aktivity. Zároveň rozšíříme seznam zranitelných skupin, po kterých není vyžadována snaha pracovat, o vdovy a vdovce. Musejí se totiž vypořádat s úmrtím partnera a kvůli tomu u nich může dojít k problémům v zaměstnání nebo se jim hůře hledá. A pak chceme zvýšit životní minimum pro jednočlenné domácnosti a u prvního člena domácnosti. To povede k tomu, že se u řady rodin dávka zvýší nebo lépe zacílí.

Další věcí je zkrácení sankčního vyřazení ze šesti na tři měsíce. Použito bude teprve v okamžiku, kdy člověk bude porušovat povinnosti vůči úřadu práce opakovaně.

Nechceme vyplácet podporu na nepřiměřené bydlení nebo na byznys s chudobou

Některé nevládní organizace dávku kritizují s tím, že například samoživitelkám nebo rodinám s více dětmi klesne oproti současnosti podpora od státu. Dokonce to doprovodily propočty. Vy je zpochybňujete. Proč?

Máme vlastní propočty, a to na skutečných příkladech. A tam, kde dojde ke snížení, to bude kvůli tomu, že příjemce dávky nepracuje, i když by mohl.

Spor s těmito organizacemi spočíval v tom, že vycházely při výpočtu nájmů z nabídek realitních serverů. Ale to, že je nabídka na webu, neznamená, že to je skutečná výše tržních nájmů. My vidíme na zhruba 300 tisících domácností, kterým poskytujeme dávky na bydlení, jaké jsou skutečně reálné hodnoty nájmů, energií a služeb. Tady budeme podle velikosti obcí platit do výše středové hodnoty v dané skupině.

Chceme, aby lidé bydleli, podpoříme je, ale nechceme vyplácet podporu na nepřiměřené bydlení nebo na byznys s chudobou. Jiný postup by totiž mimo jiné roztáčel cenovou spirálu u nájemního bydlení.

A kdy se začne nová dávka vyplácet? Původně to mělo být od července.

V tento okamžik mohu říct, že to bude stoprocentně letos. Ale nějaký posun asi bude. Definitivně to rozhodnu příští týden (rozhovor je z minulého týdne - pozn. red.) a pak to načtu jako legislativní úpravu z hlediska účinnosti.

Do druhé poloviny února má prezident podepsat nebo zamítnout novelu týkající se platů politiků, soudců a státních zástupců. Ta reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který zpochybnil výpočet platů soudců. Jste s ním domluveni, že ji opravdu podepíše?

Před projednáváním v Senátu byla předjednána dohoda, že to pan prezident podepíše hned poté, co to Senát schválí. Ten mu to sice poslal k podpisu bez schválení, ale nemám informaci, že by pan prezident své stanovisko změnil.

Foto: Michal Šula, Novinky

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Proti novele protestoval i předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy, který prezidentovi napsal, že je novela protiústavní. A to jednak kvůli retroaktivitě, kdy by se vztahovala i na lednové platy, ačkoliv by vstoupila v platnost v únoru, a jednak kvůli nezávislosti soudců. Co když prezident jeho žádosti vyhoví?

Nechci spekulovat, nejsem pan prezident. Ale za sebe mohu říct, že mi postup soudců přijde zvláštní. Všichni máme dodržovat zákony a já nesouhlasím s jejich výkladem, že i pro letošní rok bychom se měli opírat o nález Ústavního soud z května loňského roku, když je tu tento legislativní návrh.

A nemají kritici pravdu, že to porušuje princip zákazu retroaktivity?

Já se o to přít nebudu. Je to jejich právo. Ale o tom, co je protiústavní a co není, rozhoduje Ústavní soud.

A co když tu novelu Ústavní soud po stížnosti zase zamítne?

To budu komentovat až v okamžiku, pokud ta situace nastane.

Novela o platech je protiústavní, píše justiční grémium Pavlovi

Domácí

Sněmovna projednává zákoník práce. Ten mimo jiné prodlouží zkušební lhůtu či zkrátí výpovědní dobu. Chystáte se tam přidat ještě nějaké dodatečné změny?

Ano. Ta nejzásadnější se bude týkat podpor v nezaměstnanosti. Chceme podpořit lidi, kteří při změně zaměstnání stráví krátký čas na úřadu práce. V prvních měsících se zvýší podpora na 80 procent jejich průměrného výdělku, a to až do maximální výše 80 procent celorepublikové průměrné mzdy. Chceme, aby se lidé během této doby nedostali do sociálních a finančních problémů. Naopak se částka v poslední třetině podpůrčí doby oproti současnému stavu sníží.

Důvodem je snaha lidi naučit měnit místo, zvýšit flexibilitu pracovního trhu. Data totiž ukazují, že když člověk mění zaměstnání, tak se při přechodu z jedné firmy do druhé jeho průměrný výdělek zvýší o dvanáct procent. Je to výhodné jak pro lidi, tak pro stát. I pro něj totiž vyšší příjmy lidí znamenají vyšší příjmy pro rozpočet.

V souvislosti s novelou zákoníku práce se hodně diskutuje návrh poslanců za ODS a TOP 09 na zavedení výpovědi bez udání důvodu s tím, že by pak lidé dostávali vyšší odstupné. Vy jste sice proti, ale nemá to i tak šanci projít?

Neprojde to. Proti jsme my lidovci, STAN, ANO i SPD. A kdo si to jen trochu propočte, tak zjistí, že to nemá šanci.

Někteří analytici predikují, že kvůli situaci v automobilovém průmyslu a úvahám Donalda Trumpa o zavedení cel pro Evropskou unii naroste nezaměstnanost až k pěti procentům. Jak to odhadujete vy?

V lednu a únoru z prosincových 4,1 procenta o nějakou desetinku poskočíme, ale v březnu budeme opět klesat. Pořád budeme mít nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii.

Nemyslíme si, že by případné uvalení amerických cel mělo nějaký zásadní dopad na nezaměstnanost

Když už byla řeč o Donaldu Trumpovi: jak by se české ekonomiky dotklo zavedení cel ze strany Spojených států a připravuje se na to nějak vláda?

Dělat dnes tyto propočty, když nevíme, co se může urodit v hlavě Donalda Trumpa, nedává moc smysl. Jsme v Evropě domluveni, že v okamžiku, kdy by takovéto opatření přišlo, budeme reagovat jako celé evropské společenství.

Ano, může to nějakým způsobem letos ovlivnit vývoj ekonomiky, ale nemyslíme si, že by to mělo nějaký zásadní dopad třeba na nárůst nezaměstnanosti v České republice.

Z dat o výdělcích v posledních pěti letech vyplývá, že se rozevírají nůžky mezi těmi nejméně a nejvíce vydělávajícími zaměstnanci. U těch druhých rostou mzdy podstatně více. Neobáváte se toho, že to poškodí koalici ve volbách?

To, jak jsme nastavili růst minimální mzdy a zachovali jsme zároveň u toho i růst zaručených platů, jsou věci, které by měly zabránit rozevíráni nůžek. Ano, vím, že poklesly reálné mzdy. Ale už třetí nebo čtvrté čtvrtletí opravdu rostou. A ve výběru pojistného za leden je znát velmi slušný meziroční procentní nárůst. Vyšší, než se plánuje v rozpočtu. Takže si myslím, že budeme mít slušné tempo v nárůstu platů a mezd, a to i na několik příštích let. A také si myslím, že zvyšování minimální mzdy, která se postupně dostává na 47 procent průměrné mzdy, je výrazná podpora nejzranitelnějších skupin lidí s nízkými příjmy.

Volby se blíží a s nimi i výběr lidí na kandidátky. Vy jste byl za lidovce vybrán jako lídr v Olomouckém kraji. Na jaké pozici budete v rámci kandidátky Spolu?

To zatím nevím. Nejsem u těch jednání. Jsem připraven být za ni lídrem, ale pokud vyberou lepšího kandidáta, budu to respektovat.

Mezi ODS a TOP 09 při dohadování kandidátek prý panuje pnutí. Projevuje se to nějak v rámci koalice?

Nezasahuje to do běžné agendy, kterou řešíme na vládní nebo parlamentní úrovni. A pokud jde o Spolu, to, že toto období je stejně jako před čtyřmi roky obdobím určité nervozity, je pochopitelné.

Vůči vládní koalici se pak trochu v drobnostech vyhraňuje i STAN. Znamená to, že si jede vlastní linii?

Všichni předpokládáme, že to tak prostě bude. Čím víc se budou blížit volby, tím víc se logicky každá z těch stran bude chtít nějakým způsobem vymezit, ukázat, v čem je specifická, co odpracovala. Takže to není tak překvapivé.

Za osm měsíců se může stát tolik věcí a při vědomí toho, že třicet procent lidí se o volbě rozhoduje v posledním měsíci, může být výsledek překvapivý

Podle posledních předvolebních průzkumů má ANO téměř dvojnásobek toho, co současná vládní koalice. Čím to je?

Nepodceňuji ani nepřeceňuji průzkumy. Před čtyřmi lety to bylo úplně stejné. Tehdy bylo podle nich ANO první na pásce s obrovským náskokem včetně potenciálu. My jako Spolu jsme byli třetí. Ale za osm měsíců se může stát tolik věcí a při vědomí toho, že třicet procent lidí se rozhoduje v posledním měsíci, může být výsledek úplně jiný. Samozřejmě bude klíčové pro sestavení další vlády, které ze stran pohybujících se okolo pěti procent uspějí.

Do voleb vám zbývá schválit ještě několik zákonů. Ve Sněmovně je teď například ten, který má řešit výhodnější předčasné penze pro část lidí ve třetí kategorii. Stihnete vše projednat?

Stihneme to, navrhli jsme projednávání ve zkráceném režimu. Uvidíme, jestli to opozice bude vetovat, nebo ne. Ale kdyby to chtěla projednávat i ve druhém a třetím čtení, zkrátíme mezi nimi lhůtu.

Od ledna vstoupila v platnost penzijní reforma. Vy k ní chystáte kalkulačku. Co bude obsahovat?

Současná Informativní důchodová aplikace, kterou provozuje Česká správa sociálního zabezpečení, může každému člověku ukázat, kolik let mu ještě zbývá odpracovat do splnění pojistné doby, jaké pojistné doby správa eviduje, kolik let má ještě do důchodu i jeho předpokládanou výši. Není ale aktualizovaná na parametry důchodové reformy. Například tam není nově platný penzijní věk. Nyní probíhá úprava všech parametrů, abychom na konci prvního čtvrtletí mohli říct, že jsou data aktuální.

Co v ní potom zjistí třeba čtyřicetiletý člověk?

To, co tam bylo dosud včetně mateřské a rodičovské. Nově se bude u penze oceňovat i péče o blízkou osobu, kvůli které člověk musel odejít z práce. A to vše do výše penze nově promítneme. U žen se tak výpočty výrazně zlepší a zvýší, protože tato péče nebo péče o dítě je nově hodnocena, jako by dotyčná pobírala průměrnou mzdu.

Marian Jurečka

Vystudoval Mendelovu univerzitu v Brně, živil se jako soukromý zemědělec.

Od roku 2010 byl místopředsedou KDU-ČSL, o tři roky později se stal poslancem a v roce 2020 stanul v čele lidovců.

V letech 2014 až 2017 působil jako ministr zemědělství. Vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí je od roku 2021. Krátce vedl i ministerstvo životního prostředí.

Výborný, Jurečka, dcera Josefa Luxe. Lidovci potvrdili své lídry

Parlamentní volby

Výběr článků

Načítám