Článek
„Před nedávnem proběhla mezi odbornou veřejností pro mě trochu nepochopitelná debata, jak má vypadat značení jízdy v protisměru. Po návratu z dovolené jsem ji ukončil. Nevím, proč být originální za každou cenu. Bude to jako ve všech okolních zemích,“ napsal v pondělí na sociální síti Twitter ministr dopravy Dan Ťok (ANO).
Přiložil fotku první takové značky, kterou si rezort nechal vyrobit na zakázku a nachází se u jednoho z právě modernizovaných úseků dálnice D1.
Poslední případ autonehody způsobené jízdou v protisměru se stal v neděli na D6. [celá zpráva]
Před nedávnem proběhla mezi odbornou veřejností pro mě
— Dan Tok (@tok5934) August 20, 2018
trochu nepochopitelná debata, jak má vypadat značení jízdy v protisměru. Po
návratu z dovolené jsem ji ukončil. Nevím, proč být originální za každou
cenu. Bude to jako ve všech okolních zemích. pic.twitter.com/pNuQ5lV68V
Podobnou značku s vyobrazením dlaně na žlutém pozadí používají už několik let například na Slovensku, v Německu, Rakousku, ale i ve Slovinsku nebo Chorvatsku. V Česku je v kritických místech, kudy je možné se na dálnici dostat v opačném směru, zatím pouze klasická červenobílá značka „jednosměrka”, tedy zákaz vjezdu všech vozidel.
„Rozhodli jsme se, že budeme používat tuto značku. Nyní se to bude muset dát do nějaké vyhlášky, v provozu by tak značky měly být používány v příštím roce,“ upřesnil pro Novinky mluvčí ministerstva dopravy Jakub Stadler.
S dopravní policií bude nyní ministerstvo řešit, zda budou značky plošně všude, nebo se zaměří na nejrizikovější místa. „Ročně je detekováno asi 300 aut v protisměru, to je docela dost,“ dodal Stadler.
Ministerstvo se bude i nadále dívat do zahraničí, jakými způsoby tam řeší varování řidičů v protisměru, zatím ale hodlá zůstat u dodatkové tabule.