Článek
Kauza Pandora Papers ji ale podle listu The Washington Post vykresluje v naprosto jiném světle – jako oblíbený daňový ráj srovnatelný s těmi v Karibiku.
V offshorových fondech se sídlem v Jižní Dakotě je nyní podle zjištění investigativních novinářů majetek na téměř 360 miliard dolarů (7,8 bilionu Kč). Důvody jsou podle listu celkem prosté.
Mezi přistiženými v Pandora Papers je 565 Izraelců
Jižní Dakota je typickým americkým státem s nízkými daněmi. Podobně jako Aljaš-ka, Florida, Nevada, Texas, Washington či Wyoming nemá žádnou daň z příjmu fyzických osob. Navíc nevybírá žádnou dědickou daň ani daň z kapitálových zisků.
Federálové se dívají hlavně ven
Tento velmi tolerantní přístup se pojí s přísným utajováním informací o vlastnících. V důsledku toho je velmi obtížné zjistit, kdo sem svůj majetek „odklonil“.
Podle The Washington Post se v USA snažila Jižní Dakotu napodobit celá řada států. New Hempshire a Tennessee se vydaly do boje se zákonem, který umožňuje danit pouze výnosy z úroků a dividend svých rezidentů získané z finančních investic.
Trik čínských firem, jak získat peníze na mezinárodních trzích, ohrožuje investory
Pro Američany toužící po výhodě offshorových firem má Jižní Dakota podle WP navíc ještě jednu výhodu. „Federálové rozhodně chtějí vědět, co posíláte do Švýcarska, ale moc se nezajímají, co si ,zaparkujete‘ doma,“ vysvětluje list.