Článek
Ačkoliv se ČNB podařilo obnovit cenovou stabilitu, zůstane banka jestřábí (ostražitá), upozornil Michl ve svém příspěvku. Jádrová inflace je totiž podle něj stále vysoká a ekonomice navíc hrozí proinflační rizika - slábnoucí koruna a deficit veřejných financí.
„To jsou argumenty, proč budeme úrokové sazby snižovat opatrně a proč proces snižování sazeb můžeme kdykoliv zastavit. Očekáváme, že sazby budou na vyšší úrovni, než jsme byli zvyklí posledních více než 10 let. Ekonomiku je totiž potřeba založit na úsporách, a nikoliv na dluzích,“ napsal Michl na síti X.
Jako největší proinflační riziko se momentálně zdá citelné oslabování koruny. Česká měna ztratila jen od začátku února vůči euru tři procenta a po zveřejnění lednové inflace na chvíli prolomila hranici 25,5 CZK/EUR.
Základní úroková sazba v Česku v současnosti činí 6,25 procenta. Na tuto hodnotu se dostala minulý týden, když centrální banka rozhodla o snížení o půl procentního bodu.
Obnovení cenové stability
— Aleš Michl (@MICHLiq_) February 15, 2024
Dnes jsem poslal zaměstnancům ČNB dopis, ať jsou hrdi na to, že společně pracujeme pro dobro země.
Nová bankovní rada začala svou práci v červenci 2022 – tehdy byla meziroční inflace 17,5 procenta. Změnili jsme strategii měnové politiky. A podařilo se…