Článek
„V posledních desítkách let mluvíme o velké byrokratické zátěži firem a podnikatelů. S různou četností musejí dodávat různé informace několika veřejným subjektům a je to pro ně komplikace. Jednotné hlášení by jim mohlo ulevit,“ prohlásil Jurečka.
Zaměstnavatelé by jeho prostřednictvím měli nově zasílat všechny požadované informace jednou měsíčně přímo ministerstvu, které je bude sdílet s dalšími institucemi, jako jsou Česká správa sociálního zabezpečení, územní správy sociálního zabezpečení, úřad práce, Finanční správa nebo ministerstvo financí.
S principem jednotného hlášení vyjádřila souhlas i opozice. Vadí jí však několik věcí.
„Vláda ten systém nemá vůbec připraven. Celé břímě projektu spadne na budoucí vládu se všemi otazníky, které kolem něho jsou. A těch otazníků není málo. Jen namátkou, nepřiměřeně vysoký systém pokut a sankcí pro podnikatele, kteří se s ohlášením opozdí nebo v něm udělají chybu,“ prohlásila šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Podle Jurečky ale systém projde zkušebním provozem s dostatečným časovým předstihem. „Samotný návrh zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele má více fází. Pilotní fáze má být spuštěna od července,“ prohlásil.
Problémy se srážkovou daní
Daleko větší problém má opozice se zvažovaným zrušením srážkové daně, k němuž by mělo dojít od roku 2027. Daň se používá například u brigád či u zaměstnání malého rozsahu. Zaměstnavatelé v jejím rámci srazí 15procentní daň a odvedou ji, takže jejich zaměstnanci už nemusí nic řešit.
Stát chce místo toho nabídnout zaměstnancům takzvané předvyplněné daňové přiznání, kde budou mít k dispozici potřebné údaje. Daňové přiznání by tak nově musely podávat desetitisíce dalších lidí.
Schillerová to označila za šikanu například studentů. „Zrušení srážkové daně říkám ne,“ prohlásila a varovala, že pokud to ze zákona nezmizí, ANO pro něj ruce nezvedne.
Za klub SPD vyslovila námitky vůči zrušení srážkové daně poslankyně Lucie Šafránková. Podle ní to jen zbytečně zkomplikuje život poctivým pracujícím lidem. Jinak ale SPD s principy jednotného hlášení souhlasí.
Ministr Jurečka v reakci na to zdůraznil, že bude s opozicí ještě jednat, aby zákon kvůli tomuto bodu nespadl pod stůl. „Zákon na tom nemůže havarovat, musíme se dohodnout,“ řekl. Podle Schillerové už se návrh v tomto směru připravuje na ministerstvu financí a obě strany budou hledat cestu, aby zůstal zachován současný stav.
Norma musí projít ve Sněmovně ještě dvěma koly, a pokud ji poslanci schválí, projedná ji Senát.