Článek
Ze zákona mají dlužníci až do schválení oddlužení platit insolvenčnímu správci odměnu ve výši 2178 korun, u manželů 3267 korun měsíčně.
„Ale situaci komplikuje to, že podle rozhodnutí některých soudů musejí z nezabavitelné částky nově na náklady pohledávek platit dalších tisíc až pět tisíc korun měsíčně. A to většinou až do schválení oddlužení, což může trvat i půl roku,“ řekl Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení. Finančním limitem je samozřejmě počet přezkoumávaných pohledávek.
Podle Hábla to může vytvořit velkou bariéru pro vstup do insolvence. „Odměna za přezkum pohledávek by se měla platit až po oddlužení, což se až doposud dělo,“ dodal.
Zmírní se pravidla oddlužení. Doba splácení bude kratší, částka se bude řídit příjmy
Není sám, kdo na podobný problém upozorňuje. „Část soudů chce poměrně vysoké paušální zálohy na přezkum pohledávek. Ale chtějí je nad rámec toho, co se dlužníkovi strhává. A to bez ohledu na to, jaké náklady nakonec budou,“ uvedl Daniel Hůle z Člověka v tísni.
Odměna za přezkoumanou pohledávku se navíc podle něj zvýšila z 250 korun na tisíc korun. „Což je strašně moc, když si vezmete, že tam jde někdo třeba s deseti pohledávkami,“ dodal s tím, že někteří dlužníci si tak vstup do oddlužení raději rozmysleli. Peníze totiž neměli.
Ministerstvo spravedlnosti, pod které problematika insolvencí spadá, se k tomu příliš konkrétně nevyjádřilo. „Můžeme obecně sdělit, že nová právní úprava hrazení nákladů oddlužení vychází z velmi křehkého kompromisu dosaženého v Poslanecké sněmovně,“ okomentoval to za něj Michal Pleskot z tiskového odboru.
V důvodové zprávě k novele zákona a v odůvodnění k novele vyhlášky je podle něj přitom výslovně uvedeno, že v úvodní fázi řízení není nezbytné uhradit zálohy na odměny za přezkum přihlášených pohledávek v plné výši. Takovou zálohu lze totiž uhradit i později.
Je ale podle něj v zájmu dlužníka uhradit zálohu na náklady insolvenčního řízení dobrovolně a co nejdříve. Bude pak totiž podle něj splácet o dva měsíce kratší dobu.
„Lze dodat, že v brzké době budeme problematiku diskutovat s místopředsedy insolvenčních soudů a se zástupci vyšších soudů. Nicméně platí, že působit na ně můžeme primárně v rovině argumentační,“ dodal Pleskot.
Oddlužení je kratší
Novela insolvenčního zákona od října zkrátila dobu oddlužení z pěti na tři roky. Do té doby tuto možnost měli pouze senioři, lidé ve druhém nebo třetím stupni invalidity a ti s dluhy z dětství. Při porušení povinností ale lze oddlužení o rok prodloužit.
Také je možné v některých případech opakovaně přerušit oddlužení až na celkovou dobu jednoho roku. Novela přinesla i úlevu pro rodiče, jejichž bývalí partneři žádají o oddlužení. Až do rozhodnutí soudu jim dosud nechodily pohledávky z výživného. Nově by jim měly chodit kontinuálně.