Článek
Velká pozornost byla věnována také souvislostem při řešení ekologických a ekonomických otázek. Diskuse na ekonomická témata se rovněž týkaly slabosti dolaru a růstu kursu eura.
Setkání v Davosu se účastní kolem 2500 předních podnikatelů, finančníků, vědců, politiků a také umělců. Mnohem větší počet účastníků má ale protipól akce v Davosu - Světové sociální fórum, které se tradičně koná v brazilském Porto Alegre. Tam převládají kampaně proti globalizaci, za volný světový obchod, za řešení problémů chudých zemí apod.
Výroba jde do Asie
Ekonomové oceňují fascinující tempo rozvoje čínské ekonomiky (loni se zvýšil její HDP o více než 9 procent), ale zároveň připomínají změny, které čínský úspěch vyvolal v mnoha sektorech hospodářství na celém světě.
Přesun výroby do asijských zemí znamená omezení pracovních příležitostí nejenom v průmyslově vyspělých zemích. Cena mnoha komodit se prudce zvýšila, Čína nyní spotřebuje až 30 procent světové výroby kovů a 40 procent světové výroby cementu. Naopak vyspělé státy světa jsou zaplaveny levným čínským zbožím.
V posledních letech Čína a další asijské země financovaly deficit USA nákupem amerických vládních cenných papírů i za podmínek velmi nízkých úrokových sazeb, potřebovaly totiž udržet koupěschopnost amerických spotřebitelů a jejich zájem o levné asijské zboží. Optimisté očekávají, že se tato situace udrží i v budoucnu, neboť na tom mají zájem obě strany.
Zadlužení USA stoupá
Někteří ekonomové však tvrdí, že tento stav nejde udržet do nekonečna, zadlužení amerických domácností neustále stoupá, míra úspor je fakticky nulová. Rostoucí zadlužení USA již nyní vyžaduje přísun zahraničních investic v objemu 5 miliard dolarů denně. Při předpokládaném dalším růstu amerických úrokových sazeb se rýsují rizika nejen pro hospodářství USA, ale pro celou světovou ekonomiku.
Očekává se, že Čína v příštím období nakonec podlehne tlaku a revalvuje svoji měnu vůči americkému dolaru, případně nahradí pevný kurs k dolaru vztahem ke koši předních světových měn, hlavně k euru. Čína také později může ztratit zájem nakupovat ve velkém americkou měnu. Co se stane pak, na to nejsou jednotné názory. Někteří experti, například hlavní ekonom americké investiční banky Morgan Stanley Stephen Roach, vidí další vývoj poněkud pesimisticky.
Ve vystoupení politiků v Davosu zaznělo volání po novém konsensu v otázkách boje proti chudobě, hladu a nemocem v mnoha zemích světa, nejvíce však v Africe. Tento kontinent je zasažen epidemií AIDS, na jejíž zastavení chybějí prostředky, jen letos dvě miliardy dolarů.
Francouzský prezident Chirac vyzval k zavedení nové mezinárodní daně ve výši jednoho dolaru, například na každou letenku v mezistátní přepravě, která by mohla vynést 10 miliard dolarů ročně na boj proti AIDS.