Článek
„My jsme jim oznámili požadavky, které mají už týden na stole. Seznámili jsme je s nimi a oni si vzali nějakou dobu na propočet, aby nám nakonec řekli, že si berou pár dní na projednání s korejskými vlastníky,“ sdělil Ďurčo.
Odboráři v továrně na pneumatiky před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Zaměstnavatel odmítl smlouvu, kterou vypracoval zprostředkovatel a měla být kompromisem.
Nexen v reakci na stávku ve vyjádření ČTK napsal, že je ve ztrátě. Podle výročních zpráv byl za rok 2021 v zisku 709 milionů korun, rok předtím byla ztráta 1,4 miliardy. „Skutečnost naší společnosti je taková, že na základě produktů vyrobených čistě v České republice se nachází v červených číslech,“ stojí v úterním vyjádření firmy. Požadavky zaměstnanců jsou prý neúměrné ekonomické situaci společnosti.
Mzdy prý zvyšovaly
Firma také tvrdí, že mzdy v minulosti zvyšovala, například od ledna loňského roku o 4,7 procenta všem zaměstnancům. A nyní je prý zvýší od 1. března, ovšem nesdělila o kolik.
Současně uvedla příklad, že od roku 2019 se mzda 98 pracovníkům zvedla o 13,4 procenta. Jde o ty, kteří neměli v práci absence a byli hodnoceni jako vynikající. Firma má přitom 1100 zaměstnanců.
Odbory naopak uvádějí, že firma nezvyšovala mzdy většině lidí od roku 2018. Což je od chvíle, kdy továrna v Žatci funguje. Zaměstnanci požadují růst mezd o 8,3 procenta, příplatky za noční směny a víkendy.
Do úterní stávky se zapojilo 190 z celkových 1100 zaměstnanců. Firma místo nich povolala jiné zaměstnance, což podle odborů odporuje zákonu o stávce a kolektivním vyjednávání.