Článek
Bankovní rada ČNB bude mít do konce roku ještě dvě měnová zasedání, na kterých může současné nastavení úrokových sazeb změnit. První zasedání proběhne za dva týdny, 2. listopadu a druhé před vánočními svátky, 21. prosince.
„Vyhodnotíme nově dostupná data, novou prognózu a nejistoty kolem ní a rozhodneme. Nedávám tímto žádné prohlášení, závazek, jak přesně rozhodneme – necháváme si dveře otevřené pro každou možnost,“ uvedl Michl.
Základní úroková sazba je nyní sedm procent, na této úrovni je od června 2022. Tehdy centrální banka rozhodla o posledním zvýšení pod vedením bývalého guvernéra Jiřího Rusnoka. Za vlády Michla obměněná rada se sazbami zatím nijak nehýbala.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.
Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu v září činila 6,1 procenta. Za posledních pět měsíců klesla přibližně o dvě desetiny procenta.
Analytik: Pravděpodobnost snížení sazeb se zvýšila
Analytici předpokládají, že vývoj inflace, který je lepší než prognóza ČNB, dává argumenty pro snížení úrokových sazeb centrální banky ještě před koncem roku. „Když vezmu v potaz zářijové zasedání bankovní rady ČNB, na kterém centrální bankéři začali diskutovat o zahájení snižování úrokových sazeb, a dosadím si sem i aktuální výsledky zářijové inflace, tak se určitě zvýšila pravděpodobnost, že ČNB ve 4. čtvrtletí sníží úrokové sazby,“ řekl Novinkám nedávno analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Spotřebitelské ceny v Česku v září meziročně vzrostly o 6,9 procenta. Inflace tak osmý měsíc v řadě pokračovala v sestupném trendu, když v srpnu činila 8,5 procenta. Zpomalení inflace bylo výraznější, než očekávali analytici i ČNB. Podle odborníků za poklesem meziročního tempa růstu cen stojí zejména zlevnění potravin a energií. Meziroční inflace byla v září nejnižší od prosince 2021.
Ceny zemědělských výrobců po sedmi měsících vzrostly. Meziročně ale dál klesají
I přes zpomalování v posledních osmi měsících ale zůstává stále vysoko. Od února 2022 do letošního června se sice držela nad deseti procenty, předtím ale pod touto hranicí byla nepřetržitě od července roku 1998, a to většinou výrazně.
Prognóza ČNB předpokládá, že v posledních měsících letošního roku inflace dočasně zrychlí.
„Protože loni touto dobou vláda poskytla příspěvek na výdaje na elektřinu, takzvaný úsporný tarif. Přestože se jednalo o transfer domácnostem, Český statistický úřad toto vnímal jako snížení životních nákladů, a proto to zohlednil jako dočasný pokles cenové hladiny. Inflace tedy loni koncem roku byla nižší, než by byla bez tohoto zásahu, ale letos do konce roku by vlivem srovnávací základny měla být zase vyšší, než by byla bez tohoto zásahu vlády,“ uvedl Michl.
„Tento jev, který ovlivnil výpočet inflace, vymizí v lednu, na procesu dezinflace nic nemění. Naše prognóza předpokládá, že vlivem dosavadní přísné měnové politiky klesne inflace zejména v lednu 2024 a dále,“ dodal.
Pro příští rok počítá prognóza ČNB s průměrnou roční inflací 2,1 procenta, což je dlouhodobý cíl centrální banky.