Článek
Firma, která se proslavila výrobou automobilů, je v posledních letech především dodavatelem motorů pro civilní letadla. Současně si razí cestu také na poli jaderné energetiky, kde vyvíjí technologii malého modulárního reaktoru (SMR).
Své jaderné znalosti ale chce společnost zúročit ještě více. Před třemi a půl lety začala pracovat na technologii mikrojaderného reaktoru, když spojila síly s britskou vesmírnou agenturou. Společně zkoumají, jak by mohla být jaderná energie využita při průzkumu vesmíru, uvedly The Financial Times.
Podle Jakea Thompsona, ředitele nových jaderných a speciálních projektů ve společnosti, se Rolls-Royce snaží vyrobit reaktor, jenž by byl „dostatečně malý, aby se dal naložit na raketu a poslat do vesmíru“.
ČEZ získá podíl v Rolls-Royce SMR, budou vyvíjet modulární reaktory
Thompson považuje jadernou energii za klíčovou při dalším průzkumu vesmíru. „Lidé chtějí dělat více a mít více věcí ve vesmíru. To vše vyžaduje více energie. Na odvrácené straně Měsíce nemůžete tuto energii vyrábět ze solárů,“ poznamenal.
Společnost uvedla, že reaktor bude mít hotový počátkem třicátých let. Doufá, že by mohla uzavřít smlouvu s NASA, jejíž program Artemis si klade za cíl zajistit lidskou přítomnost na Měsíci do roku 2031.
Prosadit se snaží více firem
Jaderná energie ve vesmíru není ničím novým. USA vynaložily už v 60. letech minulého století značné úsilí na experimentální reaktor Snap-10A, který pak vyslaly na oběžnou dráhu. Vypověděl provoz po 43 dnech, ale zůstává na polární oběžné dráze.
Radioaktivní baterie také například poháněly kosmickou loď Voyager, připomněl britský list.
Vlády a společnosti dnes sázejí na to, že technologický pokrok může nabídnout ještě něco silnějšího. Ruská vesmírná agentura Roskosmos na začátku tohoto roku oznámila, že do roku 2035 postaví s Čínským národním vesmírným úřadem lunární reaktor, který bude napájet společnou základnu na Měsíci.
Rolls-Royce v rámci samostatné iniciativy s britskou kosmickou agenturou spolupracuje také s americkou společností BWX Technologies na zkoumání různých jaderných aplikací ve vesmíru.
Mezi další společnosti, které se snaží získat si místo na rozvíjejícím se trhu, patří Lockheed Martin a Westinghouse. Obě firmy si NASA vybrala už před dvěma lety k tomu, aby vyvinuly designové koncepty reaktoru pro použití na Měsíci.
Chlazení plynem
Na rozdíl od konvenčních tlakovodních reaktorů, které se často používají v jaderných elektrárnách a které Rolls-Royce plánuje nasadit i pro své SMR, je mikrojaderný reaktor vysokoteplotním, plynem chlazeným reaktorem. V této konstrukci se jako chladicí kapalina používá plyn místo vody, což umožňuje mnohem vyšší teploty. Horký plyn se pak využívá k pohonu turbín vyrábějících elektřinu.
Mikroreaktor by měl mít dvě varianty, které se budou lišit svou velikostí a výkonem. Pozemní varianta s výkonem mezi 5 a 20 megawatty se vejde do přepravního kontejneru, který by mohl být nasazen v odlehlých průmyslových lokalitách nebo vojenských zařízeních, kde je omezený přístup k fosilním palivům nebo spolehlivým obnovitelným zdrojům energie.
Vesmírný reaktor musí být lehký a odolný. Požadavkem NASA je, aby vážil 6000 kilogramů nebo méně. Koncept je velký asi jako osobní auto. Podle Thompsona by se reaktor zapnul až po dosednutí na Měsíci. Během přepravy na raketě by jeho jaderné palivo bylo neaktivní.