Článek
V meziročním srovnání by měla být letošní sklizeň o 11 procent vyšší, ale oba roky se nedají zcela srovnávat. Loňský rok byl výjimečný tím, že sklizeň byla nejnižší za několik desítek let.
Další ztráty, řádově v desítkách milionů korun, lze podle Ludvíka očekávat u pěstitelů jahod a také ze snížené kvality ovoce. Některé ovoce totiž bude možné použít jen na zpracování za výrazně nižší cenu.
V době mrazu byly všechny ovocné druhy již odkvetlé, a tedy i velmi citlivé na poškození. Zásadním problémem bylo i to, že v řadě případů šlo charakterem o zimní mráz, nikoliv jen o přízemní, který bývá v polovině května častějším jevem, ale nezpůsobuje tak závažné škody, uvedl Ludvík.
Zatímco v Čechách převažuje spíše lokální poškození, Morava byla mrazy poškozena téměř celá a na řadě míst je zničena úroda až ze 100 procent. Na Moravě proto ovocnáři očekávají například sklizeň jablek proti pětiletému průměru o 52 procent nižší. Rovněž sklizeň broskví a meruněk bude v souhrnu jen ve výši 2270 tun, což bude nejméně za několik desítek let.