Článek
Autorkou hlavní expozice je floristka, místopředsedkyně Svazu květinářů a floristů ČR Klára Franc Vavříková. Využila při její přípravě princip Oswaldova barevného kruhu, trojice základních barev se prolíná v křivkách několika velkých kruhů. Vznikají tak další barvy, tóny a kombinace.
„Užití principu kruhu je také poctou pro nedávno zesnulého profesora Ivara Otrubu, jednoho z nejvýznamnějších tuzemských krajinářských architektů a také autora celé řady expozic na výstavách Flora Olomouc,“ konstatovala ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková.
„Návštěvníci mohou vstoupit do Království barev a stát se jeho součástí. Vedle možnosti usednout na pětimetrový trůn mohou v expozici strávit příjemné chvíle nad dobrou kávou či u sklenky vína a nechat se unášet hrou barev za zvuku padající vody uprostřed tajemného kruhu menhirů,“ uvedla Vavříková.
Z Hrabalovy chaty vznikne muzeum
Do hlavní expozice se svými spolupracovníky vložila téměř 25 tisíc květin. Jde například o tulipány, narcisy, dřepčíky, kokoříky, plaménky, kaliny a také lilie, ostrožky, kalokvěty, hortenzie, orchideje anebo toulitky.
„Pro výběr květin bylo určující téma hlavní expozice a také roční období. Pokud to bylo možné, vybírala jsem coby nositele barvy květiny typické pro jarní období. A to nejen v České republice. Barvy totiž kralují celému světu,“ podotkla Vavříková.
Letošní hlavní expozice klade v míře doposud nevídané důraz na ekologickou udržitelnost. Není v ní proto nic, co se nedá zkompostovat nebo znovu využít. Oproti předcházejícím letům tak například při aranži květin není využita aranžovací hmota florex, květiny jsou usazeny ve skleněných lahvích s vodou. „V květinovém Království barev je tak na prvním místě příroda sama,“ zdůraznila Vavříková.
Pro návštěvníky výstavy je v pavilonu A připravena také expozice Českého zahrádkářského svazu pojmenovaná Královny jarního bálu, s oblíbenou pěstitelskou poradnou. K vidění je v pavilonu A také prezentace členů Asociace soukromého zemědělství ČR, zahradnických a uměleckých škol z několika krajů, prestižní floristická soutěž Pohár Flory Olomouc či expozice věnovaná kopřivě coby zemědělské plodině.
V rámci jarní Flory se v pavilonech H a G a v historické budově oranžerie ve Smetanových sadech koná mezinárodní výstava bonsají a suiseki (umění aranžování kamenů). „Návštěvníci se v jejím rámci mohou těšit na komentované prohlídky, ukázky tvarování bonsají, workshopy, poradnu i přednášky,“ uvedl mluvčí Výstaviště Flora Michal Poláček.
Tradičně jarní Floru doplňují zahradnické trhy, na které přijelo do Olomouce přes 250 prodejců. Bezmála polovina z nich nabízí zahradnické nářadí, skleníky, mechanizaci či materiál jako například sazenice, konifery, semena, stromky, osivo, květiny, kaktusy a sukulenty. Součástí jarní Flory je i kulturní doprovodný program.