Článek
Továrna u města Čchung-čching spoléhala na práci studentů při výrobě hodinek Apple Watch. Pro mnohé byla práce podmínkou dokončení střední školy, sloužili i noční směny, upozornila hongkongská nevládní organizace SACOM.
„Škola by mi nevydala diplom, kdybych odmítl nastoupit,“ popsal jeden 18letý student. Žádný z několika desítek dotazovaných studentů se nehlásil dobrovolně, všechny poslaly školy. Někteří uvedli, že sloužili noční směny od osmi večer do osmi ráno s minimálními přestávkami.
Na studenty spoléhají
Práci firmy označují jako stáže. Studenti se ale mnoho nenaučí, u pásu většinou opakují stále dokola jeden pohyb „jako roboti“. Podle neziskové organizace je tato praxe v Číně poměrně rozšířená, některé firmy na práci studentů spoléhají. „Bez studentů by to firma nemohla zvládnout,” tvrdí jeden ze stážistů. Právě v současné době potřebují zvýšit produkci nových modelů před Vánocemi.
Uvedenou továrnu provozuje tchajwanská firma Quanta Computer. Na žádost agentury AFP o komentář nereagovala.
K věci se ale vyjádřil mluvčí Applu Wej Ku. „Aktuálně prošetřujeme zprávy, že studenti přijatí v září na stáž pracovali přes čas a noční směny.“ Wej dodal, že Quante je novým dodavatelem Applu a od března do června kontroly ve firmě žádné stážisty nenašly.
Čína je známa mimořádně tvrdými pracovními podmínkami ve velkých závodech. Už před lety na problém upozornily sebevraždy dělníků továren Foxconnu.