Článek
Sazba zdravotního pojištění za rok 2024 činí 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Od vypočteného ročního zdravotního pojištění se odečtou zaplacené zálohy během roku.
„Případný nedoplatek je nutné zaplatit do osmi dnů od odevzdání přehledu, přeplatek je možné použít na úhradu nových měsíčních záloh nebo si ho nechat poslat na účet,“ připomíná daňová poradkyně ze společnosti Forvis Mazars Gabriela Ivanco.
Ti, kteří budou daňové přiznání za rok 2024 vyplňovat „postaru“ v papírové formě, tak musí učinit do úterý 1. dubna a přehled pro zdravotní pojišťovnu podat do 2. května. Většina OSVČ ale má ze zákona povinnost odevzdat přiznání elektronicky, čas tedy mají do začátku května. Termín pro odevzdání přehledu je pak do 2. června, při zpracování daňového přiznání daňovým poradcem do 1. srpna.
„OSVČ, které změnily od 1. července 2024 zdravotní pojišťovnu, odevzdávají za rok 2024 dva přehledy, původní i nové zdravotní pojišťovně,“ upozornila Ivanco.
Vyplnění přehledu je snadnější než u daňového přiznání. Na trhu působí sedm zdravotních pojišťoven, formulář přehledu ale mají podobný.
Základními číselnými údaji uváděnými v přehledu jsou daňový základ ze samostatné výdělečné činnosti, počet měsíců výkonu hlavní činnosti a počet měsíců výkonu vedlejší činnosti. „Při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují žádné slevy, samotný výpočet je tedy jednodušší,“ uvedla Ivanco.
Hlavní činnost a minimální pojistné
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být při výpočtu ročního zdravotního pojištění dodržen minimální vyměřovací základ. Když je skutečný vyměřovací základ nižší, zdravotní pojištění se vypočítá právě z minimálního základu.
Pro každý měsíc výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti během roku 2024 je minimální vyměřovací základ 21 983,50 Kč. „I při ztrátě nebo nízkém zisku tak činí roční zdravotní pojištění při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti po celý rok 2024 částku 35 614 Kč,“ dodala Ivanco.
Výhodnější výpočet při vedlejší činnosti
V případě výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti, například při zaměstnání, v důchodu nebo při studiu, se zdravotní pojištění vypočítává vždy ze skutečného vyměřovacího základu, což je při nižším zisku výhodné.
„Například při hrubém zisku z vedlejší činnosti ve výši 120 tisíc korun činí roční zdravotní pojištění 8100 Kč, což je o 27 514 Kč méně, než by bylo při stejném zisku nutné zaplatit při výkonu hlavní činnosti,“ vypočítala Ivanco.
Nová záloha
OSVČ vykonávající hlavní činnost, které nejsou účastny v dobrovolném měsíčním daňovém paušálním režimu, musí platit měsíční zálohy přímo své zdravotní pojišťovně, a to vždy do osmého dne následujícího měsíce.
Novou výši zálohy, vypočtenou podle přehledu, zaplatí OSVČ poprvé za měsíc, ve kterém byl nebo měl být odevzdán přehled. Pro hlavní činnost je stanovena minimální záloha, která letos činí 3 143 Kč. „Budou ji platit OSVČ vykonávající hlavní činnost až do hrubého zisku ve výši 558 740 Kč, například při hrubém zisku 700 000 Kč již činí měsíční záloha 3938 Kč,“ doplňuje Gabriela Ivanco z Forvis Mazars.