Hlavní obsah

Jak ministři číhali na Trumpa, aby ho donutili pozastavit cla

4:00
4:00

Poslechněte si tento článek

Události ze středy 9. dubna, kdy americké akcie zažily jeden z nejrůstovějších dní v historii potom, co americký prezident Donald Trump vyhlásil 90denní stopku na rozsáhla cla, předcházel vnitřní boj v Bílém domě. Ministr financí Scott Bessent a ministr obchodu Howard Lutnick využili krátkého časového okna, kdy v přítomnosti Trumpa zrovna nebyl jeho obchodní poradce Peter Navarro orodující za cla, a prezidenta přesvědčili, aby svůj agresivní globální tarifní plán pozastavil.

Foto: ČTK/AP

Donald Trump v Oválné pracovně, za ním stojí ministři financí a obchodu Scott Bessent a Howard Lutnick (úplně vpravo).

Článek

O pozoruhodném sledu událostí, které nakonec vyústily v určité uklidnění na poli globálního obchodu, a především na finančních trzích, informoval s odvoláním na své zdroje server Wall Street Journal (WSJ).

Navarro se od 2. dubna, kdy Trump oznámil rozsáhlá cla na víceméně celý svět, neustále pohyboval kolem Oválné pracovny. Na Trumpa ostře naléhal, aby cla ponechal v platnosti, i když na šéfa Bílého domu významně rostl tlak ze strany poradců a generálních ředitelů velkých firem. Ti se snažili prezidenta přesvědčit, aby ustoupil, dlouho však marně.

Výjimečné příležitosti, kdy Navarro chyběl po Trumpově boku, se nakonec ministři dočkali zmíněného 9. dubna ráno. To měl Navarro setkání s ekonomickým poradcem Kevinem Hassettem v jiné části Bílého domu.

V ten moment se Bessent a Lutnick rozhodli k intervenci a spěchali za Trumpem do Oválné pracovny, kde mu za nepřítomnosti Navarra navrhli pozastavení některých cel. Věděli, že nemají času nazbyt, protože jejich schůzka nebyla oficiální, píše WSJ.

Oba nakonec uspěli: Trump jen o pár hodin později cla pozastavil a finanční trhy se uklidnily. Aby si skutečně pohlídali, že tak učiní, byli osobně u toho, když prezident o svém záměru psal na svou sociální síť Truth Social. Bessent a tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová se pak téměř okamžitě vydali před kamery, aby to veřejně oznámili.

Akciový trh se pod salvou Trumpových cel začátkem dubna prudce propadal. Ještě znepokojivějším znamením však byl od 7. dubna sílící výprodej amerických státních dluhopisů, které jsou považovány za jedno z nejbezpečnějších investičních aktiv v dobách, kdy jsou trhy turbulentní. Výprodej na dluhopisech znamená, že rostou jejich výnosy, takže Spojeným státům jakožto emitentovi těchto dluhopisů kvůli tomu rostou náklady na obsluhu dluhu.

Foto: Evelyn Hockstein, Reuters

Trumpův poradce Peter Navarro

Navarro: Je to neplecha od anonymních zdrojů

Oba ministři na dotazy WSJ nereagovali. Bessentův mluvčí pouze sdělil WSJ : „Prezidentův tým tvrdě pracuje na implementaci obchodní agendy America First pro americký lid. Ti, kteří se snaží rozdělit prezidentův tým v otázce obchodu, se snaží podkopat cíl naší administrativy pozvednout těžce pracující Američany.“

Podobně se vyjádřil také mluvčí ministra obchodu Lutnicka. „Představa, že si hrajeme na Gossip Girl (seriál Superdrbna, pozn. redakce), je prostě falešná – plně se soustředíme na realizaci vize prezidenta Trumpa,“ uvedl mluvčí.

„Další neplecha od anonymních zdrojů, které se snaží rozdělit a ovládnout obchodní tým,“ odpověděl Navarro na dotaz WSJ.

Server dodal, že spojenectví mezi Bessenten a Lutnickem ilustruje, jak rychle se věci mohou v Trumpově Bílém domě změnit.

Oba ministři byli zapleteni do chaotické veřejné bitvy během prezidentského přechodu, když soupeřili o post ministra financí. Bessent nakonec zvítězil, navzdory námitkám Elona Muska. Lutnick dostal alespoň „cenu útěchy“ v podobě ministerstva obchodu.

Výběr článků

Načítám