Článek
Vyšetřovatelé nyní začali sestavovat seznamy lidí, kteří budou vyšetřováni. Zatím jsou mezi nimi dva jednotlivci, řekly zdroje z vyšetřování. Podle nich jde o bývalé finanční ředitele firmy Alberta Ferrarise a Luciana Del Soldata.
Odhalení Parmalatu je největším firemním skandálem v Evropě posledních let. Vysoce přitom zastiňuje problémy nizozemského Aholdu, který se potýkal s nadhodnocením zisků americké divize o miliardu eur.
Skandál se dá srovnat jen s účetními machinacemi americké energetické skupiny Enron, jejíž předloňské odhalení spustilo vlnu podobných skandálů v USA.
Problémy s dluhy
Zpráva Parmalatu rovněž potvrzuje nejhorší obavy investorů. Těm bylo vždy divné, že společnost, která měla údajně ke konci září v hotovosti 4,2 miliardy eur, má problémy se splácením i relativně mírných dluhů. Prvním varováním bylo listopadové zjištění pochybné půlmiliardové investice ve fondu na Kajmanských ostrovech.
Dluhy Parmalatu
Parmalat se výrazně zadlužil za vedení Calista Tanziho, syna zakladatele firmy.
Společnost v rozsáhlé expanzi investovala i do cestovního ruchu nebo fotbalového klubu AC Parma.
Z původní jediné mlékárny v Parmě, kde firma v roce 1961vznikla, se společnost rozrostla do třetího největšího výrobce potravin v Evropě se 36 000 zaměstnanci.
"Je těžké představit si, jak by mohl Parmalat nadále fungovat po takovém jasném zjištění rozsáhlých finančních nepravostí," řekla o víkendu analytička ABN AMRO Claire McGuckinová.