Článek
Podpisová ceremonie byla vrcholem třídenní návštěvy hlavy čínského státu v Itálii, která má za cíl posílit vzájemné obchodní i politické vztahy v době, kdy se Řím potýká s ochabujícím ekonomikou a Peking zaměstnávají obchodní spory se Spojenými státy. Megaprojekt nové Hedvábné stezky má propojit obchodní a dopravní sítě mezi kontinenty.
Italské a čínské firmy také podepsaly deset dohod v oblasti energetiky, ocelářství, bankovnictví či stavby plynovodů. Podrobnosti kontraktů dosud nebyly zveřejněny, podle vládních zdrojů agentury Reuters však dosahují výše 20 miliard eur (515 miliard korun). Italská média míní, že jsou zhruba čtyřikrát nižší.
Rozhodnutí Itálie posílit vazby na Čínu znepokojila západní spojence. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady (NSC) Garrett Marquis vyzval Řím, aby nelegitimizoval "marnivý čínský projekt", jak označil novou Hedvábnou stezku. Před čínským vlivem v Evropě varoval také francouzský prezident Emmanuel Macron.
Mezi stoupence takzvané nové Hedvábné stezky mimo jiné patří český prezident Miloš Zeman, který doufá, že pomůže oživit železnici nebo obchod s nemovitostmi. Letos v lednu v rozhovoru s agenturou Nová Čína řekl, že sní o tom, že "nová Hedvábná stezka povede přes Česko do západní Evropy".