Článek
Podle odhadů smlouva u voličů uspěla, přestože hlasování provázela nízká účast. Ta přitom v minulých referendech o evropských smlouvách nahrávala spíše odpůrcům dohod Evropské unie. Podle serveru BBC News hlasovalo v Dublinu jen 38 procent voličů, na severozápadě země dokonce jen 20 procent.
Irsko je jedinou z 25 zemí, které se k paktu přihlásily, kde o ratifikaci rozhodují přímo občané. Ke smlouvě se zatím nehodlají připojit Česká republika a Velká Británie.
Pokud by Irové smlouvu odmítli, přišla by země o možnost čerpání z trvalého záchranného fondu eurozóny poté, co v roce 2013 vyprší současný balík úvěrové pomoci. Většina voličů, kteří smlouvu podpořili, své "ano" v referendu zdůvodňovala právě dalším přístupem k evropským penězům.
Irové za posledních deset let v referendech dvakrát odmítli evropské smlouvy - smlouvu z Nice a lisabonskou smlouvu. Hlasování o obou těchto dohodách se opakovalo a voliči je po dodatečných úpravách schválili.
Tentokrát by ovšem případné irské "ne" neznamenalo konec fiskálního paktu a dotklo by se především Irska. Smlouva nabude účinnosti, až ji ratifikuje nejméně 12 ze 17 států eurozóny.