Článek
„Rozhodně existuje jakési nadšení, hlavně v komunitě hedgeových fondů,“ komentoval zájem o ruské dluhopisy a rubl pro list The Financial Times Roger Mark, analytik investiční společnosti Ninety One. Hedgeové fondy nepodléhají tak přísné regulaci jako investiční fondy pro veřejnost. Mohou tak na trzích více spekulovat.
Zájem investorů o Rusko podnítilo letošní dění ve světě, především snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa vyjednat konec války na Ukrajině. Její rychlé ukončení slíbil svým voličům.
V úterý by měl Trump mluvit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Bavit se budou o podmínkách, za nichž bude Rusko ochotné přistoupit na příměří. To má být prvním krokem k pozdějšímu vyjednání mírové dohody.
Rubl v reakci na dění posledních týdnů výrazně posiluje. Od počátku roku zpevnil ve vztahu k dolaru o třetinu. Zatímco na Nový rok stálo 100 rublů pouze 0,9 dolaru, tedy zhruba 20 korun, v pondělí šlo za stejnou sumu získat 1,19 dolaru (27 Kč).
Investoři věří, že úspěch mírových jednání jim může pomoci k dalším ziskům. „Trumpova rétorika je někdy nevyzpytatelná. To je faktor, který musíte zohlednit. Ale hlavní je zrušení sankcí,“ uvedl Paul McNamara, investiční ředitel společnosti GAM.
Obchod komplikují sankce
Pro západní fondy je ale kvůli sankcím stále složité investovat přímo v Rusku. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 nesmí firmy obchodovat například s ruským státním dluhem.
Nakupovat dluhopisy ruských firem je zase obtížné kvůli interním pravidlům bank. Mnoho podniků mělo problém najít banku či jiného zprostředkovatele, skrze nějž by prováděly výplaty peněz věřitelům.
Obchodníci se sankce částečně snaží obcházet přes třetí země. Objemy obchodů například v Kazachstánu ale nejsou natolik velké, aby jim zablokovaný ruský trh vynahradily.
Aktuálně jsou mezi investory v oblibě především takzvané nedoručitelné forwardy. Jde o nástroj, díky němuž lze spekulovat na pohyb cen rublu, aniž by docházelo k samotnému držení měny. „Nemusíte vlastnit měnu ani jiné ruské aktivum,“ přiblížil Luis Costa, šéf strategie pro rozvíjející se trhy v bance Citi.
Obchodování s Ruskem a investice v zemi ale navzdory rostoucímu zájmu stále představují velké riziko. Moskva se například nikdy nezavázala přijmout žádné příměří či mírové podmínky, případné zrušení sankcí tak zůstává jen spekulací.
I kdyby k němu došlo, neznamená to, že se ruský trh vrátí na předválečnou úroveň. Například proto, že kvůli mobilizacím odešla ze země řada lidí, kteří už se nevrátí. To bude mít na tamní ekonomiku vliv.
Investoři, kteří mají svůj majetek aktuálně zaseklý v Rusku, zase mohou uvolnění využít jen k tomu, aby se jej definitivně zbavili. To může vyvolat výprodeje a pokles cen.