Článek
Růst ceny zlata pak podpořila i pozitivní únorová data o inflaci v USA, takže trh očekává další snížení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fed), uvedla agentura Bloomberg. V prostředí nižších sazeb se zlatu obvykle daří.
Drahý kov těží z utlumené chuti investorů po rizikových aktivech, jako jsou například akcie. Hlavní americký index S&P 500 oslabil za poslední měsíc už skoro o deset procent. Investoři se tak stahují do zlata, které je v dobách nejistoty označováno jako „bezpečný přístav“.
Onou hlavní nejistotou je konání amerického prezidenta Donalda Trumpa, který svou agresivní celní politikou proti Kanadě, Mexiku, Číně a Evropské unii odstartoval obchodní války, kterých se investoři obávali. Situaci navíc zhoršují i náznaky toho, že americká ekonomika oslabuje, a dokonce by se letos mohla dostat i do recese.
Posledním krokem Trumpa v otázce cel byla čtvrteční hrozba směrem k EU ohledně uvalení cla ve výši 200 procent na evropské víno, šampaňské a další alkoholické nápoje. Už dříve navíc oznámil, že neustoupí od plánů na rozsáhlá reciproční cla na globální obchodní partnery, která mají začít platit 2. dubna.
„Jak se blížíme k druhému čtvrtletí, kdy by reciproční cla mohla vyvolat další vlnu turbulencí na trhu, zlato zůstává přesvědčivým bezpečným aktivem v prostředí, kde je alternativ málo,“ vysvětlil situaci kolem růstu zlata Yeap Jun Rong, tržní stratég ve společnosti IG Asia Pte.
Ze zvýšeného zájmu o zlato a drahé kovy obecně těží producenti drahých kovů v Asii a Tichomoří. Například akcie australské společnosti Genesis Minerals vzrostly v pátek o více než osm procent a dostaly se na nejvyšší hodnotu od roku 2011. Z čínských společností se dařilo těžařům, kteří mají akcie kótované na burze v Hongkongu: Shandong Gold Mining a Zijin Mining Group v pátek posílily o více než pět procent, upozornil Bloomberg.
Na plné obrátky ale jedou i producenti v Evropě. Pece v rafinérii švýcarské společnosti Argor-Heraeus, jež se zabývá rafinací drahých kovů, jsou v provozu 24 hodin denně. Rafinerie nikdy nebyla vytíženější a slévárna od prosince nepřetržitě pracuje, aby udržela krok s masivní poptávkou po kilogramových zlatých cihlách v New Yorku.
„Poptávka se docela zvýšila. Období špičky poptávky obvykle trvá jeden nebo dva týdny. Ale tu, co máme v tuto chvíli, trvá déle než tři měsíce, takže je docela neobvyklá,“ řekl serveru Financial Times výkonný ředitel společnosti Robin Kolvenbach.