Článek
Mezi země, odkud lidé nejčastěji utíkají do Německa, patří Sýrie, Afghánistán, Irák, Írán, Pákistán, Eritrea nebo Somálsko.
Celkem 238 tisíc zaměstnaných uprchlíků má povinnost odvádět sociální pojištění. Naopak 187 tisíc uprchlíků je oficiálně vedeno mezi nezaměstnanými.
Větší šance mají mladí
Velmi dobře se daří zejména integrace mladých lidí. Téměř 28 tisíc mladých uprchlíků podle agentury nastoupilo do učení.
„Vždy jsme říkali, že ti, co přijdou ještě jako děti nebo mladiství, mají větší perspektivu na trhu práce,“ uvedl šéf Spolkové agentury práce Detlef Scheele.
V loňském roce absolvovalo celkem 292 tisíc uprchlíků vzdělávací kurzy, které mají zvýšit jejich uplatnění na německém trhu práce.
Do práce nejdříve po třech měsících
Lidé, kterým bylo přiznáno právo na azyl, se smí ucházet o zaměstnání, stáž nebo vzdělávání. Složitější to mají ti, kterým teprve běží azylové řízení. I ti se však mohou přihlásit o speciální povolení, nejdříve však tři měsíce po zahájení řízení.
V roce 2017 Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) rozhodl o 603 tisících žádostech o azyl. Přiznal ho ve 43,4 procentech případů, tedy zhruba 262 tisícům lidí.