Článek
Od 1. ledna letošního roku začal platit nový kontrolní řád, který pracovníkům ČOI umožňuje pořizovat audio- a videozáznamy z předváděcích akcí a pak je používat i jako důkaz u soudu. Původní záměr zákonodárců umožnit ČOI skrytě nahrávat průběh předváděcích akcí však vzal za své kvůli některým ustanovením zákona o ochraně osobních údajů.
Inspekce při nahrávání průběhu akce například nesmí zabírat obličeje a na začátku akce musí organizátorům akce oznámit, že bude její průběh natáčet. Ti pak někdy takovou předváděčku raději rovnou zruší, uvedl Bezecný.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Falešnou akci nahlásí, pravou ne
Někteří pořadatelé předváděcích akcí se také snaží ztížit inspekci práci. Například jí dopředu podle novely zákona o ochraně spotřebitele předem oznámí konání akce a pak ji na poslední chvíli zruší. Zhruba třetina nahlášených předváděcích akcí se podle šéfa ČOI vůbec neuskuteční.
Počet předváděcích akcí klesne, až když o ně přestanou mít občané zájem
"Například jedna firma má na malém městě nahlášenou na stejnou dobu předváděcí akci na třech místech, ale ta se koná jen na jednom z nich. Kapacita inspektorů neumožňuje obsadit všechny akce," dodal Bezecný.
Počet akcí neklesá
Část firem vůbec konání akce nenahlásí, o nich se ČOI podle Bezecného dozvídá často na základě informací od občanů.
Od začátku roku dokončila inspekce 225 kontrol předváděcích akcí, pochybení zjistila u 145 z nich a uložila pokuty za celkem 4,4 miliónu korun. Počet předváděcích akcí v ČR neklesá.
"Ten klesne až tehdy, když o ně přestanou mít občané zájem," myslí si šéf ČOI.