Článek
Na českém trhu objevili inspektoři ČOI tyto výrobky poprvé.
„Padělky mobilů byly mezi zabranými téměř třemi tisíci kusy padělků za více než 19 miliónů korun. Podle etikety se nejednalo o mobil, ale o LED svítilnu s několika funkcemi, nevhodnou pro děti do tří let věku," uvedl.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Výrobek původem z Číny je podle Fröhlicha na první pohled k nerozeznání od iPhonu a je vybaven jen malou etiketou s informací, že jde o LED baterku. Paralyzér má na spodní straně na rozdíl od mobilního telefonu další tlačítko a chybí mu stříbrný rámeček po obvodu.
Nebezpečnost paralyzéru prověří
Cena se pohybuje v řádu několika set korun. Z informací na výrobku ani na obalu spotřebitel nezjistí, že přístroj vygeneruje paralyzující elektrický výboj. K tomu slouží tlačítko na boku přístroje, kde se obvykle zvyšuje hlasitost hovoru.
„Před nákupem těchto napodobenin iPhonu chci spotřebitele důrazně varovat. Nejen že nejsou o funkci paralyzéru žádným způsobem informováni, ale dosud není známa míra nebezpečí, kterou pro uživatele paralyzující výboj představuje. Proto bude falešný iPhone prověřen také z hlediska bezpečnosti,” řekl Jan Řezáč, ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Plzni.