Článek
Inspekce před Vánocemi intenzivněji kontroluje sušené ovoce, ořechy, vybrané druhy koření, cukrovinky a další potraviny, které lidé před svátky nakupují více než během roku.
Řetězec musel stáhnout celou šarži sušených meruněk od slovenského výrobce Encinger v balení po 200 gramech s minimální trvanlivostí do 14. ledna příštího roku. Před třemi týdny už SZPI našla v Tesku jinou závadnou šarži téhož výrobku.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
"Ve všech hodnocených baleních inspekce zjistila nepřirozený zápach po kvašení a přibližně třetina plodů byla napadená škůdcem mlékohubem," uvedl Kopřiva.
Půl tuny plesnivých ořechů
Závadná lísková jádra našla inspekce ve velkoobchodě Trias ČR v Chrudimi, šlo o téměř půl tuny ořechů.
"Odebraný vzorek obsahoval aflatoxiny skupiny B1 v množství 10,49 mikrogramu na kilogram, limit je stanoven na pět mikrogramů. Dále analýza stanovila hodnotu sumy aflatoxinů B1, B2, G1, G2 na 48,75 mikrogramů, přičemž maximální přípustné množství je deset mikrogramů. Aflatoxiny jsou produkty metabolismu plísní, které mohou v nadlimitních množstvích poškodit lidské zdraví," napsal Kopřiva. Inspekce proto nařídila zastavit distribuci závadné šarže a ořechy se podařilo stáhnout před tím, než se dostaly ke spotřebitelům.
Mlékohub
Roztoč, který osahuje délky až 0,45 mm. Živí se sýrem, zkysaným mlékem či sušeným ovocem. Dává přednost látkám s kyselinou mléčnou. Napadené produkty jsou závadné a mohou způsobit zažívací potíže. Tyto výrobky by se měly spálit nebo vystavit teplotě 60 stupňů Celsia po dobu dvou hodin.
S oběma provozovateli SZPI zahájila správní řízení o uložení pokuty.