Článek
"Inspektoři nařídili zlikvidovat 44,6 kilogramů masa, které nebylo vhodné ke spotřebě. Buď mělo prošlé datum použitelnosti nebo vykazovalo barevné změny a známky oslizlosti," sdělil mluvčí inspekce Ivo Klemeš.
Společnost Billa, která supermarkety vlastní, se za chybu omluvila. "Vedení společnosti Billa je o celé záležitosti informováno a všem zákazníkům se omlouvá. Z kontroly učiněné přímo ve zmíněné prodejně vyplývá, že došlo k chybě konkrétního pracovníka," řekla mediální zástupkyně společnosti Beata Bartošová. Firma slíbila se SZPI spolupracovat.
Jiné datum spotřeby
Inspektoři také zjistili nedostatky jak přímo na prodejně, tak i v přípravně masa. Pracovníci maso balili 10. července, na etiketu ale dávali datum 11. července.
SZPI chce zjistit, jestli jde jen o selhání pracovníků v jednom obchodě, nebo jde o "obchodní politiku" řetězce. "Již zjištění z dnešní další kontroly na provozovně Delvita Budějovická v Praze prokázala používání kuřat s prošlým datem použitelnosti ke grilování," řekl Klemeš.
Ráno pracovník společnosti sice vytřídil v prodejním regálu maso, ale zůstaly tam dva balíčky vepřové pečeně bez kosti, které byly ve stádiu počínajícího rozkladu.
Inspektoři veškeré špatné maso zakázali dál zpracovávat a nařídili jeho veškerou likvidaci v kafilerii.
První případ v Juliu Meinlovi
Kauza prodeje zkažených potravin byla v Česku už na konci roku 2005. Tehdy se v tehdejší prodejně Julius Meinl v Českých Budějovicích objevily v prodeji zkažené uzeniny a sýry. Policie tehdy obvinila dva manažery prodejny, že prodavačky naváděli, aby v den konce spotřební doby uzeniny znovu balily s jiným datem a dávaly zpět do prodeje.
Prodavačky je musely omývat v octové vodě, potírat olejem a poté prodávat. Soud počínání ohodnotil jako přestupek, policie jej ale stále vyšetřuje a kauza půjde znovu k soudu.
Prodejny Julius Meinl na českém trhu už nepůsobí, převzala je společnost Ahold a jsou z nich obchody Albert.