Článek
Analytici předpokládali zvolnění meziroční inflace ke dvěma procentům.
Potraviny a nealkoholické nápoje zlevňovaly v srpnu méně než v červenci. Například mléko, sýry nebo vejce zlevnily o necelá čtyři procenta, zatímco o měsíc dříve to bylo o víc než sedm procent. Pomaleji zlevňovala také mouka, uzeniny nebo ovoce.
Některé potraviny naopak zdražily, například máslo meziročně o 22,4 procenta, čokoláda podražila o 18,6 procenta a nealkoholické nápoje o víc než čtyři procenta.
Zboží od listopadu 1989 zdražilo o stovky procent. Mzdy ale rostly výrazně víc
Ceny pohonných hmot byly oproti loňskému srpnu nižší o zhruba čtyři procenta.
„Za pozornost tentokrát stojí podle mého názoru dva trendy. Tím prvním je odeznívající efekt levnějších potravin, které už inflaci nebrzdí tak jako třeba na začátku roku,“ komentoval to ekonom Creditasu Petr Dufek.
Druhý trend, který je ovšem už dlouhodobý, jsou neustále zdražující služby v restauracích a hotelích. „Ceny evidentně dál rostou s tím, jak jsou zákazníci ochotni je i nadále snášet,“ dodal Dufek.
Ceny stravovacích služeb stouply proti loňskému srpnu o 6,8 procenta a ceny ubytovacích služeb vyskočily dokonce o 8,5 procenta.
Podle Daniela Janečka z poradenské firmy PwC je setrvání meziroční inflace na dohled od inflačního cíle centrální banky důležitým střípkem do mozaiky, proč by ČNB nemusela být příliš opatrná a na příštím měnovém zasedání by mohla znovu snížit úrokové sazby.
Výhled inflace po zbytek roku podle něj slibuje relativně stabilní vývoj kolem dvouprocentního inflačního cíle. „Nadále rozkolísané zůstanou ceny potravin, směrem dolů by inflaci mohly dál tlačit ceny pohonných hmot, ale také energií, jak v uplynulých týdnech opakovaně deklarovali všichni velcí dodavatelé,“ dodal Janeček.