Článek
„Dubnové zrychlení meziročního růstu cen na téměř tři procenta bylo způsobeno především růstem cen potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Za meziročním růstem cen nejvíce stály ceny v oddíle bydlení, uvedli statistici. Ceny nájemného vzrostly o 7,2 procenta, vodného a stočného o více než desetinu, elektřiny o 12 procent. U zemního plynu naopak ceny klesly o bezmála šest procent.
Podstatně vyšší byly ve srovnání s loňskem i ceny lihovin, a to o 10,4 procenta, víno zdražilo o 5,5 procenta, pivo o 6,5 procenta. V případě pohonných hmot a olejů činil nárůst 8,4 procenta.
ČNB zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky
„Na meziroční snižování celkové cenové hladiny měly nadále největší vliv, který však v dubnu značně oslabil, ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (pokles o 2,7 %),“ konstatoval ČSÚ.
Z vybraných potravin byly o více než 19 procent nižší ceny mouky, polotučné trvanlivé mléko zlevnilo o 11,4 procenta a vejce o 15,5 procenta. Naopak o 2,4 procenta zdražila zelenina, čokoláda dokonce o více než devět procent.
V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly o 0,7 procenta. Z konkrétních položek výrazněji zdražily nealkoholické nápoje (+2,8 %), vepřové maso (+4,6 %) či zelenina (+2,3 %). Suverénně nejvíce stouply ceny čokolády, a to téměř o 11 procent.
Koruna posílila
Inflace svým dubnovým růstem překvapila všechny, uvedl ve svém komentáři analytik společnosti Citfin Tomáš Volf.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka mohly částečnou roli ve vyšším růstu cen sehrát alkohol a sladkosti v období Velikonoc. „Avšak je vidět, že udržet inflaci na cíli nemusí být vůbec jednoduché. Velmi nepříjemným rizikem totiž zůstávají služby, které tentokrát zdražily o 5,3 procenta,“ dodal Dufek.
V reakci na zveřejněná čísla dubnové inflace posílila koruna vůči euru o 0,3 procenta na 24,8 CZK/EUR.
„Sazby půjdou dolů pomaleji. Očekávání trhů na tempo snižování úrokových sazeb ze strany ČNB se po dnešní inflaci nezměnilo. ČNB už v minulosti zchladila předpoklady, že by sazby šly dolů rychle. Čeští centrální bankéři budou pravděpodobně nadále opatrní a uvolňování měnových podmínek bude pomalejší,“ uvedl Volf s tím, že se to promítne i do cen úvěrů, které nebudou zlevňovat tak rychle, jak se původně očekávalo.