Článek
Web index.hu konstatoval, že Maďarsko má nejvyšší inflaci za posledních 25 let. „Energie jsou meziročně dražší o brutálních 62,1 procenta,“ konstatoval web.
Cena plynu stoupla o 121 procent a cena elektřiny o 28,9 procenta. Z potravin zdražil především chléb (76,2%), sýry (68%), máslo a mléčné produkty (66,3%) a vejce (53,7%).
O něco nižší nárůst ceny zaznamenalo maso (22,4%), čokoláda a kakao (19,1%), cukr (10,9%) a olej (5%).
Orbán: Naděje pro mír na Ukrajině se jmenuje Donald Trump
Oslabuje i národní měna forint. Kurz k dolaru činil v pondělí 442,25 forintu, k euru 429,06 forintu, což byl historický rekord.
Ceny energií v Maďarsku vzrostly kvůli zdražení plynu a elektřiny, které vešlo v platnost 1. srpna. Prudký růst cen energií vládu v Budapešti donutil ustoupit od letité praxe udržovat cenový strop u cen energií pro domácnosti, napsala agentura Reuters. Výrazně se v září zvedly také ceny potravin, a to meziročně o 35,2 procenta.
Inflace opět zesílila, je na rekordních 18 procentech
Maďarská centrální banka zvýšila na konci září základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 13 procent. Zvýšení základní sazby bylo výraznější, než se čekalo. Maďarsko má nejvyšší úrokové sazby v Evropské unii. Centrální banka očekává, že inflace bude stoupat i po zbytek letošního roku.
Ze zemí Visegrádské skupiny (V4) má po Maďarsku nejvyšší inflaci Česká republika, kde spotřebitelské ceny v září meziročně vzrostly o 18 procent. Jedná se o nejvyšší hodnotu meziroční inflace od prosince 1993. V Polsku míra inflace v září vystoupila na 17,2 procenta.
Lavrov opět zářil. V New Yorku s ním jednal maďarský ministr
Členem V4 je i Slovensko, které jako jediná země tohoto uskupení patří do eurozóny, a podléhá tedy měnové politice Evropské centrální banky (ECB) ve Frankfurtu nad Mohanem. Srpnová inflace na Slovensku vystoupila na 14 procent. Ceny zboží a služeb v zemi tak rostly nejrychleji od června roku 2000.