Článek
Vysoká byla také jádrová inflace, do které maďarský statistický úřad nezapočítává ceny alkoholu a tabáku. V listopadu vyskočila na rovných 24 procent z říjnových 22,3 procenta.
Meziročně nejvíce vzrostly ceny energií pro domácnosti, a to o 65,9 procenta. Přispělo k tomu omezení státních dotací na placení účtů.
Ceny potravin vyšší o polovinu
Ceny potravin narostly o 43,8 procenta. Například vejce jsou proti loňskému listopadu dražší o 102,9 procenta, chleba o 81,8 procenta a mléčné výrobky o 79 procent. O více než 70 procent zdražil také sýr, máslo nebo těstoviny, maso je dražší o více než 50 procent.
Maďaři zažívají šok u pump
Maďarská vláda už dříve přijala opatření, jejichž smyslem bylo snížit ceny některých položek, například vepřového masa, stolního oleje a mouky, aby tak přispěla ke zmírnění inflace. Ta je přesto nejvyšší ze zemí visegrádské čtyřky, jejímiž členy je vedle Maďarska také Česká republika, Slovensko a Polsko.
Inflace v Maďarsku by měla růst i v dalších měsících. Na jejím růstu se budou citelně podílet ceny pohonných hmot, u kterých v úterý skončilo déle než rok trvající zastropování cen. Opatření musela vláda premiéra Viktora Orbána ukončit kvůli nedostatku paliv v zemi, k němuž zastropování vedlo. Výrobci jej raději dováželi do jiných zemí, kde ho prodali dráž.
V České republice míra inflace v říjnu činila 15,1 procenta, v září to bylo 18 procent. Na Slovensku naopak růst cen zrychlil a inflace vystoupila na 14,9 procenta. Data za listopad zatím nejsou ani v jedné z těchto zemí k dispozici. V Polsku inflace za listopad podle předběžných údajů klesla na 17,4 procenta.